Türk zanlının babası: Bu işte yanlışlık var

ABD'nin New Jersey eyaletindeki Fort Dix askeri üssüne saldırı planlama suçundan tutuklanan altı kişiden biri olan Türk zanlı Serdar Tatar'ın ailesi şokta.

PHILADELPHIA - ABD'nin New Jersey eyaletindeki Fort Dix askeri üssüne saldırı planlama suçundan tutuklanan altı kişiden biri olan Türk zanlı Serdar Tatar'ın ailesi şokta. ABD'de oturma izni olan 24 yaşındaki Serdar'ın babası Müslüm Tatar, "Bu işte yanlışlık var" dedi. FBI, Serdar'ın babasının üs yakınında işlettiği pizzacı sayesinde Fort Dix'in haritasını ele geçirdiğini iddia ederken, New York Times Serdar'ın önceden "Benden zorla harita istiyorlar" diye polise başvurduğunu yazdı.
Baba Tatar, ABC'ye olay karşısında büyük şaşkınlık yaşadığını anlattı. "Oğlumla pazartesi konuştum. ABD'ye derin nefret duyduğuna dair bir belirti görmedim. Bu işte yanlışlık var. Türkiye'den 1992'de geldim. Burası benim ülkem. Bu ülkeyi seviyorum." Oğlunun önceden pizzacıda, bir yıldır Temple Üniversitesi kampüsündeki 7-Eleven dükkânında çalıştığını ekleyen baba, suçlamaları reddetti: "Oğlum terörist değil. Ben de." Üsse ev sahipliği yapan Cherry Hill kentinin sakinleri de, dördü Arnavut ve biri Ürdün asıllı Arnavut ve biri Ürdün asıllı olan grubun üyelerini, "Çok iyi komşulardı. Çok çalışırlardı. Boş zamanlarında futbol oynar, geceleri dostları ve kız arkadaşlarıyla eğlenirlerdi" diye anlattı.
'Grupta FBI muhbirinden şüphelendi'
New York Times ise bir dağdaki atış talimini kaydettikleri DVD'yi çoğalttıkları dükkân sahibinin ihbarıyla Ocak 2006'dan beri izlenen gruba, iki FBI muhbirinin girdiğini belirtti. 'Tatar gruba köstebek sızdığını fark edip polise başvurdu' iddiasında bulunan gazeteye göre, Tatar "Bir adam Fort Dix'in haritalarını kendisine vermem için bana baskı yaptı. Olayın terör bağlantılı olmasından kaygılıyım" diye ifade verdi. Washington Post'a göre, Tatar haritayı isteyen kişinin FBI ajanı olduğundan şüphelenip haritayı vermesinin riskli olacağını söylemiş. Tatar, grup içindeyse "Tutuklanmam veya hapse atılmam önemsiz. Ölebilirim de. Zira bunu Allah adına yapıyorum" demiş. Tatar'ın üssü avucunun içi gibi bilmesi nedeniyle grup Fort Dix'i hedef seçmiş. FBI, altılının Kaide'yle bağı olmadığını, ama 'lidersiz ve kendi kendine eyleme geçen sempatizan hücresi' olduğuna inanıyor. (Dış Haberler)