Türkiye 100 milyon dolar verecek

Türkiye 100 milyon dolar verecek
Türkiye 100 milyon dolar verecek

Babacan, Britanya, Mısır?ın dışişleri bakanlarının yanı sıra Lübnan Başbakanı Sinyora ile de görüştü. FOTOĞRAF: AA

ŞARM EL ŞEYH - Mısır’daki bağış konferansında Türkiye’nin Gazze için 43 milyon dolar yardım topladığını ve 50 milyon dolar ek yardımda daha bulunacağını açıklayan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, uluslararası toplumu Filistin’de birlik hükümeti olmaksızın yardımın yerini bulmasının imkânsızlığı konusunda uyardı. 

‘Uzlaşma olmazsa olmaz’
Hamas’ın yardımı tek başına kullanamayacağını, Filistin Yönetimi’nin ise Gazze’de hükmünün geçmediğini anımsatan Babacan, “Filistinliler arasında uzlaşma olmazsa olmaz şarttır” dedi. Babacan, şu mesajı verdi: “Gazze ile Batı Şeria’ya ambargonun kaldırılması, İsrail’in Batı Şeria’da yeni yerleşim kurmaya son vermesi gerek. BM kararları çerçevesinde yan yana iki devletli barış süreci yeniden hayata geçirilmeli. Filistinli gruplar arası anlaşmazlık halka ve bağımsızlık ruhuna büyük zarar veriyor.” 

Clinton’la ayaküstü
Konferans vesilesiyle Britanya, Mısır gibi ülkelerden dışişleri bakanları ve Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmud Abbas’la görüşen Dışişleri Bakanı, ABD’li meslektaşı Hillary Clinton ile öğle yemeği arasında ayaküstü bir sohbet gerçekleştirdi. Babacan, “Kendisiyle merhabalaştık. Türkiye ziyaretinde geniş olarak görüşeceğiz. Bakan olduktan sonraki ilk temasımızdı. Kendisini Türkiye’ye beklediğimizi, geldiğinde konuları görüşeceğimizi söyledim. Kendisi de çok yoğun bir ortak gündemimiz olduğunu, Türkiye’ye gelmeyi dört gözle beklediğini söyledi” dedi. (aa)