Türkiye 2003'te petrol şirketini kovalamış

Kıbrıs Rum Yönetimi, Mısır ve Lübnan'la anlaşıp Doğu Akdeniz'de petrol aramak için düğmeye basarken, 2003'te yaşanan bir gerilimin kamuoyundan gizlendiği öne sürüldü.

LEFKOŞA - Kıbrıs Rum Yönetimi, Mısır ve Lübnan'la anlaşıp Doğu Akdeniz'de petrol aramak için düğmeye basarken, 2003'te yaşanan bir gerilimin kamuoyundan gizlendiği öne sürüldü. Rum Yönetimi'nin petrol gelirini Kıbrıs Türkleriyle paylaşmayı reddettiği ve Rum basının Türkiye'nin savaş gemisi yollayacağı tamtamları çaldığı sırada, eski KKTC Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş "2003'te denizde petrol ve dogalgaz arayan yabancı bir araştırma gemisini Türk savaş gemileri Kıbrıs açıklarından kovmuştu" açıklaması yaptı. Denktaş, Annan Planı tartışmaları yüzünden olayın gizlendiğini savundu.
Ankara'nın bu işteki rolü sorulunca "Tabii, tabii. Konuyu gündeme getirdiğimizde 'Aman fazla irdelemeyin' diye haber geldi, fazla irdelemedik. Nedenini anlayamadık" diyen Denktaş, şöyle devam etti: "Çünkü o günlerde karar, 'Annan Planı görüşülmektedir, bir adım önde olacağız, sorun çıkarmayacağız' şeklindeydi." Aynı sebepten Rumların 2003'te Mısır'la yaptığı anlaşmaya gülünüp geçildiğini anlatan DP lideri, Lübnan'la da anlaşılmasına gösterilen tepkiyi 'Türkiye'de seçim yılına denk gelmesine' bağladı. Kıbrıs'ta hem petrol hem doğalgaz yatakları olduğu, ve AB ile ABD'nin ilgisini çektiğini anlatan Denktaş, "Bahsedilen rakam 500 milyar doların üzerinde. Bu, Türkiye'nin yaptığı yardımın bin yıllık garantisidir" diye konuştu. DP lideri, Lübnan anlaşmasıyla ilgili Türkiye'ye şöyle seslendi: "Akdeniz'deki haklarını kaybetme meselesi. AB'yle sorun olmasın diye sessizce geçiştirilirse büyük bir hak kaybı olur ve geri de alamaz."
Atina: Ankara'nın tavrı yapıcı değil
Yunan hükümeti ise, Türkiye'nin deniz yetki alanlarının belirlenmesine dair tutumunu 'yapıcı' bulmadığını açıkladı. Türk Dışişleri'nin Rumlarla anlaşma yapan ülke ve şirketleri uyarmasının 'ülkelerin milli egemenliğine ve barışçı işbirliği geliştirme haklarına saygı gibi uluslararası hukuk ilkelerine aykırı olduğunu' savunan Dışişleri sözcüsü Yorgos Kumuçakos, "Türkiye'nin yapıcı olmayan bu tavrı, halkların daha iyi bir gelecek arzu ettiği Doğu Akdeniz'in istikrarı ve ekonomik kalkınmasına sadece olumsuz etki yapabilir" dedi. (aa, Radikal)