Türkiye AB'nin üye listesinde bir numara

AB kamuoyu yoklaması kurumu Eurobarometre'ye göre, AB vatandaşları 'yakın gelecekte üye olacak ülkeler' sıralamasında Türkiye'yi başa çıkardı.

BRÜKSEL - AB kamuoyu yoklaması kurumu Eurobarometre'ye göre, AB vatandaşları 'yakın gelecekte üye olacak ülkeler' sıralamasında Türkiye'yi başa çıkardı. 27 bin kişinin katıldığı 'AB'nin komşularıyla ilişkileri' anketinde AB'ye yakın gelecekte üye olabilecek beş ülke sorulup şu sıra elde edildi: Türkiye (yüzde 34), Hırvatistan (yüzde 12), Romanya ve Bulgaristan (yüzde 11), Ukrayna (yüzde 10).
Dolayısıyla Romanya ve Bulgaristan'ın yılbaşında üye olduğunu bilmeyen AB'lilerin sayısı hayli yüksek. Hatta Polonya ve Kıbrıs Rum Yönetimi gibi daha kıdemli üyeler de 'yakın gelecekte katılabilecekler' arasına sokulmuş. Türkiye'nin yakın vadede üyeliğini düşünenlerin başında Hollandalılar (yüzde 66), İsveçliler (yüzde 59), Danimarkalılar (yüzde 55), Lüksemburglular (yüzde 52) Finlilerle Yunanlar (yüzde 51) ve Almanlar (yüzde 50) geliyor.
Sarkozy'nin ertelemek istediği beş başlık
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin sözcüsü izse, tam üyeliğe yönelik oldukları gerekçesiyle Türkiye'yle açılmasına karşı çıktıkları beş müzakere başlığını sıraladı: Tarım sübvansiyonları, bölgesel yardımlar, avroya geçişi de içeren ortak ekonomi ve para politikası, Türkiye'nin AB kurumları içindeki temsili ve Türk vatandaşları için AB vatandaşlık haklarını içeren bölümler...