Türkiye, AB'ye askeri desteği çekti

Brüksel'in siyasete müdahale etmekle eleştirdiği Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) çerçevesinde AB'ye verdiği askeri desteği geri çekti.

ANKARA - Brüksel'in siyasete müdahale etmekle eleştirdiği Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) çerçevesinde AB'ye verdiği askeri desteği geri çekti. Gerekçe, ısrarlara rağmen AB'nin askeri konulardaki karar ve komuta mekanizmalarında Türkiye'ye söz hakkı tanımaması.
Savunma Bakanı Vecdi Gönül, AGSP kapsamında fiili olmayan ancak oluşturulacak '2010 Yılı Hedef Askeri Program ve Projesi'ne katılacak özel tugayın, asıl askeri unsurlar yerine yedek unsurlar arasında yer verilmesi nedeniyle geri çekildiğini söyledi. Karar, NATO ve AB nezdindeki askeri temsilcisi Korgeneral Yılmaz Oğuz tarafından mayıs başında AB'ye iletildi. Ancak NATO dışı görülen karar İttifak'a danışılmadı. Kararda 'AB'nin operasyonlarını 2000'den beri tugay düzeyinde destekleyen Türkiye müzakere aşamasında olduğu halde, yoğun katkılarının belgelerde hâlâ 'ilave' olarak anıldığı, sıkıntılara çözüm getirilmediği' vurgulandı. Karar Brüksel'de yankı uyandırırken NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, hafta başı Ankara'ya geliyor. TSK'nın AGSP'de karar ve komutaya katılamaması rahatsızlığını en son Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, 31 Mayıs'ta Harp Akademileri'ndeki güvenlik sempozyumunda dile getirerek,
"Türkiye 3'üncü ülke statüsünde mütalaa ediliyor. Bu yanlış" demişti.
(Radikal, aa)