'Türkiye AB'ye yalvarıyor değil'

'Türkiye AB'ye yalvarıyor değil'
'Türkiye AB'ye yalvarıyor değil'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, önceki akşam New York?taki BMGKtoplantısına Türkiye adına başkanlık etti. FOTOĞRAF:AA

Türkiye'nin AB'den üyelik için 'ricacı olmadığını', tam üyelik yolunda onuruyla ilerlediğini söyleyen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 'Türkiye'nin AB'ye yükümlülükleri varsa, AB'nin de Türkiye'ye karşı var' dedi

NEW YORK/WASHINGTON - Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, Türkiye’nin AB’ye girmesi konusunda “Biz kimseye yalvarıyor değiliz” derken, Türkiye’nin AB’ye  taahhütleri olduğu kadar, AB’nin de Türkiye’ye taahhütleri bulunduğu anımsatmasını yaptı.
Amerika temaslarını önceki gün New York’ta Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi dönem başkanlığının ilk toplantısına başkanlık ederek sürdüren Davutoğlu ardından Türkevi’ndeki basın toplantısında soruları yanıtladı. Davutoğlu’nun özellikle AB’yle ilgili uyarıları dikkat çekti. Dışişleri Bakanı, ‘Türkiye’nin liderlik konumuyla AB üyeliğine adeta (yalvarır şekilde) girmek istemesinin çelişip çelişmediği’ sorulunca, bunun doğru olmadığını söyledi. Türkiye’nin yakın bölgesinde ve küresel düzeydeki çalışmalarında liderliğinin doğal bir sürecin parçası olduğunu belirten Davutoğlu “Türkiye tarihiyle, coğrafyasıyla bunu hem hak ediyor hem de bu sorumluluklarla zaten yüzleşen bir ülke, bu şu ana kadarki dış politika performansımızın da doğal bir sonucu “ dedi. 

‘Etken-edilgen ilişkisi değil’
Davutoğlu AB konusunda şöyle konuştu: “Bu karşılıklı akitleşmelerle yarım asra yakındır yürüyen bir süreç, yani kimse kimseden talep ya da yalvarış, dediğiniz tarzda bir tutum içinde değil. Tabii ki tam üyelik talebimiz var ve talep ettiğimiz için buraya geldik. Ama Türkiye’nin AB’ye taahhütleri olduğu kadar, AB’nin de Türkiye’ye taahhütleri var.  2004’te Türkiye ile müzakerelere başlama kararı alınması başlı başına taahhüttür. Dolayısıyla bunu bir tür muhtaç olunmuş bir ilişki biçimi olarak değerlendirmemek lazım. AB bizim için dış politikamızın önemli hedeflerinden ve ilişkimiz son derece onurlu biçimde, Türkiye’nin gücünü herkese hissettire hissettire yürüyen bir ilişkidir, bir etken-edilgen ilişkisi kesinlikle değildir. Muhataplarımız da dostlarımız da Türkiye’nin değerini, taşıdığı ağırlığı, bölgesel ve küresel olaylarda yürüttüğü liderliği takdirle takip etmektedirler.”
Davutoğlu, ‘imtiyazlı ortaklığı tam ne olduğu’ sorulunca da “Üye olmamakla tam üye olmak arasındaki gri bir alanı temsil ediyor” diyerek şu yanıtı verdi: “Biz Türkiye-AB ilişkilerinde gri tanımlama kabul etmiyoruz. Hedefimiz tam üyeliktir.” 

Clinton’la temas
Türkevi’nde ABD’nin Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell ile de görüşen Davutoğlu dün de ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la görüşmek üzere yeniden Washington’a hareket etti.