Türkiye artık Basra ve Musul'da...

Türkiye artık Basra ve Musul'da...
Türkiye artık Basra ve Musul'da...

Davutoğlu ve Barzani Erbil?de görüştü. Şeref Defteri?ni de imzalayan Davutoğlu, ?Bir kez daha teyid ederim ki tarihimiz gibi geleceğimiz de ortak? ifadelerini yazdı. FOTOĞRAF: AFP

Davutoğlu, Basra ve Musul başkonsolosluklarının açılışını yaparken 'Asırlardır birlikte yaşadık, geleceği de birlikte şekillendireceğiz' mesajı verdi. Davutoğlu'nu Erbil'de ağırlayan Barzani de Erdoğan hükümetinin demokratik açılımına tam destek verip 'Türkiye ile işbirliği içindeyiz' dedi
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

BASRA - İşgal sonrası Irak’la hem ekonomik hem siyasi ilişkilerini canlandırmak isteyen Türkiye, uzun tartışmaların ardından nihayet Irak’ın Basra ve Musul kentlerinde başkonsolosluk açtı. Açılışlar için kalabalık bir işadamı heyeti eşliğinde bu ülkeye giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Erbil’de de iş forumu organize etti. Savaştan sonra Basra’yı ziyaret eden ilk Türk Dışişleri Bakanı olarak Iraklılara “Size Türkiye’den 72 milyondan selam getirdim” diyen Davutoğlu, “Asırlardır birlikte yaşadık, geleceği de birlikte şekillendireceğiz” mesajı verdi.
Türk heyeti, Basra başkonsolosluğunun açılışını yapıp iş forumuna katıldı. Ziyaretlerini “Iraklı kardeşlerle kutlanan bir kucaklaşma ve bayram günü” diye niteleyen Davutoğlu, ‘Irak’ın güneyindekiler refah ve huzur içinde olmazsa, Türkiye’deki insanların da olamayacağını’ vurguladı. Irak ile  son dönemde imzalanan 48 anlaşmayı anımsatıp, ziyaretin uygulama alanlarını araştırmak olduğunu belirtti. 

Konsolosun soyadı  El Basri
“Size Türkiye’den 72 milyondan selam getirdim. İnşallah bundan sonra Basra’dan yola çıkan bir yolcu, selametle İstanbul’a kadar gidebilecek” diyen Davutoğlu ekledi: “Başkonsolosumuz Ali Rıza Özcoşkun. Ama bundan sonra onun adı Ali Rıza El Basri’dir. Temel görevi Basra halkının da refahı için çalışmak.” Iraklılara son terör saldırılarından ötürü taziyelerini sunan Davutoğlu, “Irak iyi yetişmiş insanı, doğal zenginlikleri ve Mezapotamya’nın zenginlikleri ile geleceğin yükselen yıldızı olacak. Türk kardeşleriniz hep  yanınızda olacak” vurgusu yaptı. Davutoğlu iş forumunda da iki ülke işadamlarının pek çok projeye imza atacağını belirtip, “Türkiye ile Irak, bölgede önemli bir eksen oluşturacak. Basra’dan İstanbul’a varan bu eksen, bölgeye refah ve istikrar getirecek” dedi. 
Davutoğlu ile Çağlayan Erbil’de de Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve başbakan Berham Salih’le görüştü. Davutoğlu,   Barzani ile düzenledikleri ortak basın ‘ortak bir vizyonu’ paylaştıklarını belirtirken  Iraklıları yakın bir akraba olarak gördüklerini söyledi. Erbil’de bir başkonsolosluk açma kararı verdiklerini dile getiren bakan,  “Araplar, Türkler, Kürtler, Şiiler, Sünniler Orta Doğu’yu birlikte tekrar inşa edeceğiz. Dolayısıyla herkesin cesaretli adımlar atmasının vakti gelmiştir” dedi.
Dışişleri Bakanı Irak halkını ‘en yakın akraba’ olarak gördüklerini belirtirken, “ Bütün Arap, Kürt, Türkmen kardeşlerime sesleniyorum. Gelin bütün bu bölgeyi yeniden inşa edelim. Çocuklarımız bizden daha güzel günler görecek. Bu güzel günleri Sayın Barzani gibi basiretli liderlerin kuracağına inanıyorum” diye konuştu.
Türkiye’nin son dönemde demokratik açılım çerçevesinde attığı adımları desteklediklerini söyleyen Barzani ise “Bu ziyaret vesilesiyle de ilişkiler pek çok alanda daha da gelişecek. Türkiye’nin son zamanlarda izlediği politika çok doğru ve tam destek vermeye hazırız. Türk ve Kürt gençlerinin kanlarının dökülmesi bizi üzüyor. Erdoğan’ın politikası sebepleri çözmeyi amaçlıyor. Ankara’nın bu cesaretli adımını destekliyoruz ve Türkiye ile işbirliği içindeyiz” dedi.