Türkiye ateşkes diplomasisi için buluşma yeri

ANKARA - Türkiye Gazze’de ateşkes çabalarının buluşma noktası oluyor. BM Güvenlik Konseyi’nin ateşkes kararı işe yaramazken, dün Ortadoğu turuna çıkan Genel Sekreter Ban Ki-mun cuma Ankara’ya konuk olacak. Türkiye’ye Meclis Başkanı Ali Laricani’yi gönderen İran ise “Birlikte BM’den daha gerçekçi girişim başlatalım” verdi.
Bugün İstanbul’da İKÖ Parlamentolar Birliği’nin toplantısına katılacak Laricani, dün Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e şu mesajları verdi: “İsrail ve ABD’ye karşı birlik olalım. BM’den iş çıkmayacağı ortada. Ban’ın çabaları sonuç vermeyecek. Gazze’de insanların ölmesine izin veriyorlar. BM’den daha gerçekçi bir girişim başlatalım.” “Gazze’ye yardımları Türkiye öncülüğünde yapmaya hazırız” teklifi de götüren Laricani, Erdoğan’ın Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu’nun Hamas liderliğiyle temaslarının dayanışma için önemine dikkat çekti. Türkiye’nin Güvenlik Konseyi’ni aktif kılmak için her şeyi yaptığını anlatan Başbakan ise, Gazze’ye insani yardım ulaştırmak için İran ile işbirliğine hazır olduklarını söyleyip “Bölge ülkeleri kardeşlik istiyor. Sonunda insanlık kazanacak” dedi.
Hamas liderleinden Musa Ebu Marzuk dün Mısır planıyla ilgili geniş çaplı çekinceleri olduğunu duyururken, Ankara’nın ateşkes sağlanmasına yardım önerisini Kahire’nin kabul ettiği söyleniyor.  

Babacan’dan Livni’ye ret
Tezlerini anlatmak için Türkiye’yi ziyaret etmek isteyen İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’nin ise Dı-
şişleri Bakanı Ali Babacan’dan “İyi ilişkiler içindeyiz görüntüsü için gelme, ateşkes şartlarını konuşacaksan gel” yanıtı aldığı öğrenildi. Babacan’ın “Gelmek istiyorsan kapımız açık. Ama  ateşkesin şartlarını konuşalım” dediği kaydedildi. (Radikal, aa)