Türkiye ateşkes ve gözlem gücü istiyor, İsrail reddediyor

ANKARA/KUDÜS - İsrail’in Gazze saldırısını durdurmak için diplomasi çabasını sürdüren Türkiye, uluslararası gözlemci konuşlanmasını da içeren ateşkes planı önerirken, İsrail yanaşmıyor. Dün Suriyeli meslektaşı Velid Muallim’i ağırlayan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, “Çözüm uluslararası toplum tarafından garantiye alınmalı. Ancak bir uluslararası gözlem grubu çözümü uygulanabilir ve sürdürülebilir kılar. Türkiye böyle bir gözlemci grubu içinde yer alabilir, görevden kaçmaz” dedi. Babacan, farklı ateşkes seçenekleri için “Hem güvenlik, hem abluka ile ilgili kaygıları giderecek formül üzerinde çalışıyoruz” dedi.
Ancak İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, AB heyetini ağırlarken, “Gazze’de gözlemci gücü için bir sebep göremiyorum, neye yarayacağını kestiremiyorum” diyerek ekledi: “Operasyonla bölgedeki denklemi değiştirmeyi hedefliyoruz.” İsrail Başbakanı Ehud Olmert de, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ateşkes çağrısını reddetti.  İsrail, asıl yüzlerce kiloluk sığınak delici bombalar attığı Mısır’a yeraltı tünellerinin yeniden inşasını ve buradan silah sevkini önleyecek uluslararası misyon isterken, ABD de bunu destekliyor. 

Rice’tan AKP’ye: Öyleyse Hamas’ı ikna edin
Başbakan Tayyip Erdoğan dün Rusya, Britanya ve İtalya başbakanları Vladimir Putin, Gordon Brown ve Silvio Berlusconi’yi aradı. Erdoğan ile Danışmanı Ahmet Davutoğlu, muadillerine Hamas’ı saldırılara son verme konusunda ikna edebilecekleri mesajı veriyor. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, kendisini arayan Babacan’a “Madem Hamas’la görüşüyorsunuz, saldırılara son vermeye ikna edin. Hamas silah bırakırsa İsrail de gerekeni yapar” dedi. Dün akşam Babacan, Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaptığı toplantıda derhal Davutoğlu’nun Suriye’ye, Babacan’ın BM Güvenlik Konseyi toplantılarına katılmak üzere New York’a gitmesi kararlaştırıldı. Sarkozy’nin Şam ziyareti sırasında Davutoğlu’nun da devreye girmesini istediği belirtildi. Daha önce Suriye’de Hamas lideri Halid Meşal, dün de İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gabi Levy ile görüşen Davutoğlu’nun ikinci kez Hamas’la buluşup ‘ateşkes için silah bırakmaya’ çağırması bekleniyor.

İran Siyonist hissedarı olanla ticareti kesiyor
İran’da İsrail’e intihar saldırısı düzenlemek için gönüllü öğrencilerin sayısı 70 bine çıkarken, sanayi bakanlığı İsrailli hissedarları olan tüm yabancı firmalarla her türlü ticari ilişkiyi askıya aldıklarını duyurdu.  (Dış Haberler)