Türkiye Atina'dan özür ve tazminat istedi

Türkiye, 23 Mayıs 2006'da Yunanlı pilotun ölümüyle sonuçlanan savaş uçaklarının Ege'de çarpışmasıyla ilgili Atina'dan özür ve tazminat talep etti.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Türkiye, 23 Mayıs 2006'da Yunanlı pilotun ölümüyle sonuçlanan savaş uçaklarının Ege'de çarpışmasıyla ilgili Atina'dan özür ve tazminat talep etti.
Yunan Dışişleri Sözcüsü Yorgos Kumuçakos, talebin Türk Dışişleri tarafından Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi'ne iletildiğini açıklarken, istekler şöyle sıralandı: Özür dilenmesi. Türk F-16 savaş uçağı ve pilotun yaşadığı şok için tazminat ödenmesi. Bu olayın tekrarlanmayacağı taahhüdü verilmesi.
Kumuçakos'a göre, Ege'deki 'Türk ihlalleri' ile şikâyet için Türk Dışişleri'ne giden Yunan elçiye, talepler sözlü olarak iletildi ve Yunan tarafını sorumlu tutan Hava Kuvvetleri'nin 41 sayfalık bilirkişi raporu verildi. Kumuçakos, "İddialar dayanaksız, sorumluğu Yunan tarafına yükleme teşebbüsü. İyi komşuluk ilişkileriyle bağdaşmadığı için notayı reddettik" dedi. Bilirkişi raporunda ise 'Yunan uçağının uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu yapan Türk uçağına it dalaşı bulunmadığı bir sırada arkasından ve altından çarptığı' belirtildi. Ayrıca, Türk uçağının uluslararası sivil havacılık (İCAO) kurallarına aykırı şekilde rahatsız edildiği vurgulandı.
Talepler Yunan hükümetini kızdırırken Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani'nin dün Washington'da ABD'li meslektaşı Condoleezza Rice ile görüşme gündemine Türk protestosunu eklediği belirtildi. Gazeteler 'Türkiye tahrik etti', 'Ankara yine gerginlik oyununu başlattı', 'Türkiye'den küstahça girişim' gibi manşetler attı.