Türkiye-Çin ilişkileri geriliyor

ANKARA - Türkiye’nin Doğu Türkistan’da yaşananlar karşısında sesini yükseltip konuyu BM Güvenlik Konseyi’ne taşıma çabası Çin’i rahatsız etti. Çin Dışişleri sözcüsü Qin Gang, “Çin yasalar uyarınca kararlı önlemler almıştır. Bu tümüyle Çin’in iç işidir, Güvenlik Konseyi’nde tartışma açmanın gereği yoktur” dedi.
Başbakan Erdoğan önceki gün “Vahşet boyutlarına ulaşan bu olaylar acilen son bulmalı” demişken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün telefon diplomasisi çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüşüp konuya daha fazla ilgili gösterilmesi gerektiğini anlattı. Davutoğlu, önceki gün de Avrupalı muhataplarıyla görüşmüştü. 

Arınç da sert çıktı
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da “Uygur bölgesindeki yurttaşlarımızla, kardeşlerimizle tarihten bu yana çok derin bağlar içindeyiz” çıkışı yapıp Çin ordusunu sokaklarda ‘Uygur avına çıkmakla’ suçladı: “Sokaklarda hâlâ kaldırılmamış cesetler var, tek başına kamyonların, tankların, orduların önünde direnen kadınlar var. Dünyanın gözü önünde vahşet boyutuna ulaşmış olaylarla karşı karşıyayız. Şimdi hem Çin ordusu sokakları işgal etmekte, hem de Han Çinlileri denen milis kuvvetleri ellerindeki sopalarla, öldürücü cisimlerle Uygur avına çıkmış bulunmakta. Evler basılıyor, çocuklar, kadınlar alınıyor götürülüyor ve çok büyük ölçüde ölümlerin olduğunu duyuyoruz. Biz konuyu BM, AB ve dünyada sözü geçen ülkelerin gündemine de taşımak istiyoruz. Maalesef Çin ekonomideki gücü, nüfusu ve dünya politikasındaki gücü ile bu olayların üstünü örtmeye çalışmaktadır. Çinli görevlilerin binlerce insanın idamından bahsettiğini ürpererek duyduk.” 

Ergün boykotu andı ama...
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de Türkiye’de Çin mallarına yönelik boykot çağrısında bulundu. Ancak bakanlıktan yapılan açıklamada hükümetin resmi bir boykota niyeti bulunmadığı kaydedildi.
Türkiye-Çin parlamentolararası dostluk grubundan MHP’lilerin çekilmesinin ardından dün de beş AKP’li vekil istifa etti. (afp, aa)