Türkiye Çin'e endişelerini iletti

CENEVRE/İSTANBUL - Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Uygur isyanının kanla bastırılmasına uluslararası toplumdan tepki yağarken Türkiye endişelerini resmen iletti. Ankara, İstanbul ve Kayseri’de protesto gösterileri düzenlenirken Dışişleri Bakanlığı, Çin’in Ankara Büyükelçiliği maslahatgüzarını çağırarak bilgi istedi. Dı-şişleri “Ayrıntılı bilgi alınmış, gelişmelerden dolayı duyduğumuz üzüntü ve kaygı paylaşılmış ve hassasiyetimiz iletilmiştir” açıklamasını yaptı. Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu ise “Olayları derin üzüntü ve kaygıyla izliyoruz. Ümit ediyoruz ki en kısa zamanda bu gerilim durur, sükûnet tesis edilir” dedi. Başbakan’ı her aşamada bilgilendirdiği belirtilen Davutoğlu sorunlara çözüm için Çin’le temasların sürdüğünü ekledi. İslam Konferansı Örgütü ise Çin’i sivillere ‘orantısız güç kullanmakla’ suçladı. 

Pekin’e ‘makul ol’ çağrısı
Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, “Derin endişe duyuyoruz. Herkesi itidale çağırıyoruz” derken, bazı Amerikalı vekiller 1989’daki Tiananmen faciasının tekrarlanmaması için Obama yönetimini güçlü şekilde kınamaya çağırdı.
Almanya Başbakanı Angela Merkel taraflara sukunet, Çin yönetimine de barışçıl çözüm bulmasını telkin etti. Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering, Çin’i ‘insan onuru ve barışçıl gösteri hakkına saygı göstermeye’ davet etti. Çin Dışişleri ise Urumçi’de barışçı gösteri olmadığını savunup yaşananları ‘kötü bir cinayet, sabotaj ve yağma’ olarak nitelendirdi. (aa, apf, ap)