Türkiye de çekilme rotası

Bush yönetiminin Irak'la ilgili eylülde sunacağı ilerleme raporunun olumlu çıkması halinde 2008'den itibaren rotasında Türkiye'nin de yer alacağı bir kısmi çekilme takvimi öngöreceği öne sürüldü.

WASHINGTON - Bush yönetiminin Irak'la ilgili eylülde sunacağı ilerleme raporunun olumlu çıkması halinde 2008'den itibaren rotasında Türkiye'nin de yer alacağı bir kısmi çekilme takvimi öngöreceği öne sürüldü. AP'ye konuşan askeri bir yetkiliye göre, olası çekilme rotasının merkezinde girişte olduğu gibi Kuveyt var. Irak'ın batısı ve doğusundaki birliklerin dönüşünde ise Türkiye ve Ürdün güvenli güzergâh olarak düşünülüyor. ABD ordusu, iki ülkeyle olası görüşmelerin temelinin oluşturulması için hazırlık yapıyor.
Şubattan itibaren 30 bin takviyeyle 162 bini bulan ABD askerlerinin kaderi, 11-12 Eylül'de Bağdat'taki Büyükelçi Ryan Crocker ve Irak'taki komutan David Petraeus'un Kongre'ye sunacağı rapora bağlı. Ancak Crocker, dün siyasi ilerlemenin aşırı derecede kötü olduğunu söyledi. Yine de Bush, 2008'deki seçim ve Kongre baskısı yüzünden Irak Çalışma Grubu'nun tavsiyesine uyup savaşçı birliklerin 2008'den itibaren çekilmesi, kalanların da Irak güçlerini eğitmesini kabul etmek zorunda kalabilir.
Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Carl Levin ve Senatör John Warner ise Irak ziyareti sonrası siyasi uzlaşma sağlayamazsa Başbakan Nuri Maliki'nin görevden alınmasını istedi. Bush ise ilk kez Maliki'yi gözden çıkardığını "Hayal kırıklıkları söz konusu. Irak halkı, taleplerini karşılayamazsa değiştirir" sözleriyle ortaya koydu. (ap, aa, afp)