Türkiye denklemin neresinde kalıyor?

Peki ama Türkiye nerede? Başkan Mesud Barzani meslektaşımız Adnan Hüseyin ile gerçekleştirdiği bir söyleşide, Kürt sorununun çözümü için Türkiye'ye yardımcı olmayı teklif ediyor.
Haber: SEMİR ATALLAH / Arşivi

Peki ama Türkiye nerede? Başkan Mesud Barzani meslektaşımız Adnan Hüseyin ile gerçekleştirdiği bir söyleşide, Kürt sorununun çözümü için Türkiye'ye yardımcı olmayı teklif ediyor. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, İsrail'i tanıyan Müslüman ülkeleri kâfir sayıyor. Bununla büyük ekonomi ortağı Ankara'yı mı kastediyor yoksa Mısır ya da Ürdün'ü mü? Yoksa böyle bir adım atamaması için -Körfez ülkeleri bir yana- Pakistan'ı mı uyarıyor?
Peki Türkiye bu işin neresinde kalıyor? Ne Suriye ile yakınlaşma sürecini sürdürmede Batı'ya meydan okuyabiliyor ne de imparatorluğun
yıkılarak İskenderun sancağını -Hatay'ı- alan Türkiye devletinin kuruluşundan bu yana Şam'la ilk kez gerçekleşen bu yakınlaşmadan vazgeçmeye razı oluyor.
Peki Ankara AB üyeliğine çekince koyan Fransa'daki anarşi olaylarına nasıl bakıyor?
Bu olayların Fransızlar ile Avrupalıları ürkütmesinden korkmuyor mu? O zaman yüzünü nereye çevirecek? İran'ın bu yarışta kendisini geride bıraktığı Orta Asya'ya mı? Tahran ile sıkı ilişkiler geliştiren Şii bir çoğunluğun bulunduğu anlaşılan Arnavutluk'un da yer aldığı Müslüman Avrupa'ya mı? Arap çevresinin Kürtlerle dolu olduğunu, Kürdistan bölgesi denen şeyin de aslında haddi zatında mevcut bir devlet olduğunu ve bu devletin tarihinde ilk kez bağımsız Kürt kişiliğini arama aşamasına girdiğini ve asla geri adım atmayacağını gören (ya da her zaman görmüş olan) Ankara yüzünü nereye çevirecek?
Peki Kürdistan bölge başkanı Mesud Barzani Türkiye'ye sorununun çözümünde nasıl yardımcı olacak? Türkiye ve Anadolu Kürtlerine kucak açmak yoluyla mı? O zaman Suriye boşuna mı vakit kaybetmeden 100 bin 'vatansız' Kürt'e vatandaşlık verdi?
Türkiye, Orta Asya'dan Dicle ve Fırat'ın denize döküldüğü noktaya kadar uzanan çevresindeki İslam ve Arap haritasına nasıl bakıyor? İsrail ile ilişkilerin -Süleyman Demirel bu ülkeyi ziyaret eden ilk Türkiye Cumhurbaşkanı- geleceğine nasıl bakıyor? Ahmedinecad'ın sözleri,
İran Cumhurbaşkanı'nın üstü kapalı suçlamasının açıklık kazanmasını hedefleyen ve bazı Arap ve İslam ülkelerini kapsayan bir Türk ittifakına benzer bir şey ortaya çıkmasına yol açar mı? Tıpkı Moskova'nın Soğuk Savaş döneminde Kennedy'nin katili Lee Harvey Oswald'ın ismini bir caddeye vermesi gibi, Tahran'da şehit İslamboli anıtıyla temsil edilen Mısır, bu iş için uygun değil mi mesela? (Londra'da Arapça yayımlanan Şark ül Ewsat gazetesi, 8 Kasım 2005)