Türkiye dostların yardımına koştu

Türkiye dostların yardımına koştu
Türkiye dostların yardımına koştu

Maliki, Davutoğlu?na Şam?dan talep edilen bazı zanlılara dair bilgiler verdi. Irak polisi iki zanlının itirafını yayımlamıştı. FOTOĞRAFLAR: AFP, AP

Irak ve Suriye arasında bazı zanlıların iadesiyle ilgili krize Davutoğlu müdahale etti. Bağdat'a giden Davutoğlu üçlü mekanizma önerdi

BAĞDAT - Bağdat’ta 19 Ağustos’ta dışişleri ve maliye bakanlıklarını vurup 100’e yakın ölüye yol açan bombalı saldırıların Şam’da üslenmiş militanların emriyle yapıldığı iddiaları, Irak-Suriye ilişkilerini gererken, Türkiye devrede. Arabulucuk için dün iki ülkeye yönelik ziyaretlerine Bağdat’tan başlayan Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, Irak, Suriye ve Türkiye’nin üçlü mekanizma kurmalarını önerdi. 

‘Birlik ve dayanışma günü’
Ankara’dan hareketi öncesi bölgedeki istikrar için iki ülkenin işbirliğinin elzem olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Bu bizim vizyonumuzdur. Bu vizyonu etkileyecek her türlü olumsuz gelişmeyi ortaya çıkmadan engellemek Türkiye’nin diplomatik önceliklerinin başında gelir” dedi. Ardından Bağdat’a geçen Davutoğlu sırasıyla Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Başbakan Nuri el Maliki ve Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile görüştü. Davutoğlu, Zebari’yle basın toplantısında Türkiye’nin taziyelerini iletip krizin çözümü yönündeki çabalarını anlatırken, “Biz dost ve kardeşiz, dost ve kardeşler arasında arabuluculuk olmaz, birbirlerine yardım ederler. Biz de öyle yapıyoruz” derken, bölgenin kritik bir dönemden geçtiğini ve “Gün birlik ve dayanışma günüdür” anımsatması yaptı. Türkiye’nin çabalarına teşekkür eden Zebari ise Şam ile tüm ipleri koparmadıklarını, Suriye devletinden ziyade yönetimdeki bazı tanınmış şahısları ve orada yaşayan Iraklıları sorumlu tuttuklarını aktardı. 
Edinilen bilgiye göre, Maliki Davutoğlu’na “Suriye güzel konuşuyor ama hangi taşı kaldırsak altından çıkıyor. İstediğimiz Irak’taki Baas partisine desteğini kesmesi. Terör saldırılarını yapanların eğitim gördüğü kamplar Suriye’de. Biz Irak halkını hedef alanların iadesini istedik. Suriye ise sadece adi suçluları iade etti” diye yakındı. Davutoğlu ise bu tür saldırıların yarattığı gerilimin bitmesi için öncelikle Suriye’ye yönelik sert tavrın yumuşamasını istedi ve, “Sonra uzun vadeli çözümlere geçebiliriz” diyerek Türkiye’nin de dahil olacağı üçlü mekanizmayı önerdi. Davutoğlu meselenin BM gündemine taşınması yerine Ankara’da üç ülkenin dışişleri bakanlarını kapsayacak bir toplantıyı da gündeme getirdi.
Davutoğlu’nun teklifi üzerine Iraklı yetkililer Şam’a iletmek istedikleri belge ve bilgileri verdi. Belgelerde 19 Ağustos saldırılarının zanlılarına dair bilgiler yer alıyor. Irak polisi 23 Ağustos’ta Visam Ali Kadim İbrahim adlı bir Iraklının saldırıları Suriye’de üslü Baasçı Sattam Ferhan’ın emrettiği iddasını içeren itirafını yayımlamıştı. Bağdat, Ferhan’ın yanı sıra Muhammed Yunus el Ahmed’in iadelerini istiyor. Bağdat geçen hafta sonu da 29 yaşındaki Muhammed el Şamari adlı Suudi militanın, “Suriye’deki kampta eğitim alıp Irak’a geçerek saldırılar düzenledik, bize şeriatı öğrettiler ve savaşmak için eğittiler. Kampı Suriye istihbaratı iyi biliniyor” sözlerini içeren video kaydını yayımladı. 

Esad: Ahlaksızlık
Davutoğlu’nun dün akşam Şam’a geçerek görütüğüi Devlet Başkanı Beşar Esad ise öncesinde suçlamaları ‘ahlak dışı’ diye niteledi. Esad, Rum Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas’ı kabulünde, “1.2 milyon Iraklı mülteciyi memnuniyetle kabul eden Suriye Iraklıları öldürmekle suçlanıyor” çıkışı yaparken, Bağdat’tan kanıt talep etti. Irak ile Suriye iddialar yüzünden karşılıklı danışmalar için büyükelçilerini geri çağırmıştı. (Dış Haberler)