Türkiye farkını belli etti

ABD Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice'ın ilk Avrupa Ortadoğu turu, çözümsüz ve yakıcı dosyalarla doluydu. Irak'taki gayrimeşru savaş nedeniyle bir hayli yıpranan Avrupa ABD ilişkilerinin yeniden güçlendirilip devreye sokulması...

ABD Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice'ın ilk Avrupa Ortadoğu turu, çözümsüz ve yakıcı dosyalarla doluydu. Irak'taki gayrimeşru savaş nedeniyle bir hayli yıpranan Avrupa ABD ilişkilerinin yeniden güçlendirilip devreye sokulması, Polonya'nın Irak'taki güçlerinin bir kısmını çekme kararı, Türkiye'nin Irak'taki gelişmeler ve özellikle de Kürt sorununa ilişkin tutumu, Filistin'de çözüm görüşmelerinin yeniden başlaması, Filistin halkının Şaron'un pençesinden kurtarılması, İran'ın nükleer programı ve Bush'un bölge üzerinde ilan ettiği 'demokrasi savaşı' bu dosyalardan bazıları.
Rice'ın bölge turuna ilişkin olarak dikkat çeken nokta, ilgili Arap ülkelerinin ziyarete sanki kendilerini hiç ilgilendirmiyormuş gibi mutlak bir soğuklukla yaklaşması.
Oysa hedefleri ve çağrışımları açısından hayli sivri mesajlar taşıyordu. Bush, dışişleri bakanının ülkeden ayrılışı öncesi 'demokrasinin yayılması' çağrısı altında bölge ülkelerine yönelik yeni saldırıların başlaması için yeşil ışık yaktı. ABD lideri bu defa da insani değerler ve ilkeler kisvesi altında bölgeye el atmaktan çekinmeyeceğini, Amerikan hegemonya planını tamamına erdirmek için elinden geleni ardına koymayacağını açıkça ifade etti.
Araplar teslim oldu
Arapların Bush'un saldırgan tutumuna yönelik tepkisi şu ana kadar Amerikan yapımı kaderlerine teslimiyet biçiminde. Buna karşılık Türk halkı Rice'ın ziyaretine yönelik tutumuyla farklı bir noktada olduğunu gösterdi.
Bu tutum resmi tutumdan çok da uzak değildi, hatta yansımasıydı ve halihazırdaki Amerikan politikalarının ve yeni muhafazakârlar yönetiminin bölgeye yönelik eğilimlerinin barındırdığı tehlikelere dikkat çekiyordu.
Rice'ın Türkiye'ye ayak bastığı saatlerde Ankara'da yüzlerce Türk vatandaşı Rice'ın gelişini ellerinde 'Savaşa hayır... ABD'yi Ortadoğu'dan çıkarın... Rice'ı Türkiye'den kovun' yazılı dövizler taşıyarak protesto etti. Bunun yanı sıra 'Irak halkı yalnız değil' ve 'Kahrolsun Amerikan emperyalizmi' gibi sloganlar atıldı. Ardından göstericilerden
bir heyet Amerikan büyükelçilik binası önüne siyah çelenk bıraktı.
Değişen Ankara
Türkiye son yıllarda tutumu, rolü ve bölgeye yönelik ABD
planlarının içyüzünü anlama yönünde hayli değişim gösterdi. Buna
karşılık Arap ülkeleri kendi sorunlarını çözme konusunda bile bir rol üstlenmekte çok yavaş hareket ediyor.
(Birleşik Arap Emirlikleri gazetesi El Haliç, başyazı, 6 Şubat 2005)