Türkiye Fransız'ın oyunu etkiledi

Türkiye Fransız'ın oyunu etkiledi
Türkiye Fransız'ın oyunu etkiledi

Ekoloji koalisyonu üyesi Kızıl Dani ile ünlü Fransız çiftçi Jose Bove, APzaferi kutladı. FOTOĞRAF: AFP

PARİS - Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Türkiye’yi AB üyesi istemeyen Alman Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin partilerinin birinci çıkması ve Türkiye karşıtlığı da yapan aşırı sağcı partilerin yükselişi endişe yaratırken, Türkiye meselesinin seçmeni etkilediği belirtiliyor.
Fransa’da CSA’nın anketi, AP seçimlerinde Türkiye’nin üyeliğinin seçmenin üçte birisinin tercihini etkilediğini ortaya koydu. Ankete katılan Fransız seçmenlerin yüzde 33’ü Türkiye’nin AB üyeliği tartışmasından etkilendiğini, yüzde 63’ü etkilenmediğini belirtti. Diğerleri görüş bildirmedi. Aşırı sağcı seçmenlerin yüzde 58’i, merkez sağ seçmenlerin yüzde 46’sı oyunu atarken Türkiye tartışmasından etkilendiğini söyledi. Fransa’da katılımın yüzde 40 oranında kaldığı seçimde solcu ve çevreci partiler kriterleri yerine getirdiğinde Türkiye’nin AB üyesi olabileceğini dile getirmişti. 

İsveç başlık açmak istiyor ama...
AB dönem başkanlığını temmuzda devralacak İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ise Brüksel’de gazetecilere, Türkiye ile müzakerelerde enerji başlığını açmayı umduğunu, ama bazı AB üyelerinin muhalefeti nedeniyle durumun meçhul olduğunu söyleyip ekledi: “AB’deki herkes için en bilgece olan Türkiye’yi enerji tartışmalarına dahil etmek. Başlığı açabilmek için daha geniş desteğe ihtiyacım var.” Türkiye Nabucco doğalgaz projesine son imzayı koymak için AB’nin enerji başlığını açması çağrısı yapıyor. (aa, dpa)