Türkiye galip geldi

Türkiye'nin katılım müzakerelerinin başlamasına ilişkin kararın alındığı Lüksemburg'da, '25'lerin sergilediği görünüm üzücü idi. Bütün prosedürün galibi, kuşkusuz Türk düzeni oldu.
Haber: KOSTAS İORDANİDİS / Arşivi

Türkiye'nin katılım müzakerelerinin başlamasına ilişkin kararın alındığı Lüksemburg'da, '25'lerin sergilediği görünüm üzücü idi. Bütün prosedürün galibi, kuşkusuz Türk düzeni oldu. 'Demokratik' Batı ile, AB'de geçerli olanlara uyum sağlayamayan Doğu arasında hesaplaşma adil oldu. Türkiye enerjik bir güdüme, siyasi dinamizme sahip bir varlık oluşturuyor ve de gevşek bir 25 devlet grubuna üstün geldi. Bir ülke ki, her alanda zafiyetini doğruluyor ve iyi bir gelecek için ümit besliyor.
Avrupalı liderler, Washington'dan baskı gördüler veya bu söyleniyor ve itaat ettiler, çünkü devamlı bağırıp şikâyet etmelerine rağmen, ABD'nin belirleyici gücünü tanıyorlar ve sadece seçim bölgelerinde liderlik rolüne çıkıyorlar. Ancak, en kötüsü Avrupalı liderlerin psikolojik şantaja boyun eğmeleridir. Şayet AB, değişik kültür ve din hüviyetine sahip bir ülkeyi saflarına kabul etmese idi, en çirkin siyasi ayrımı ve tutumu oluşturacaktı. İki kelimeyle; Avrupa'nın, İslam'ın değil, eski Yunan, Roma, Hıristiyanlık ve aydınlatmanın prensipleri temelinde kurulmasından dolayı, Avrupalılar suçluluk hislerini gösterdiler.
Bizim konulara gelince, Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanımadan, Kuzey Kıbrıs'ta işgal kuvvetleriyle ve kara sularının genişletilmesi durumunda, Yunanistan'a karşı savaş tehdidini kaldırmadan, AB ile katılım diyaloğuna başladı. Şayet bu Türk siyasetinin zaferini teşkil etmiyorsa, kelimeler anlamını kaybetmiştir. Yunan tarafı, Türkiye'nin AB vizyonunun çekiciliğiyle uyum sağlayacağını iddia ediyor. Ancak, Ankara, Kıbrıs'la Gümrük Birliği Anlaşması'nı dahi uygulamak niyetinde görünmüyor.
Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Türkiye'nin liman ve havaalanlarını Kıbrıs gemi ve uçaklarına, KKTC aleyhine uygulanan kısıtlamaları kaldırıldığında, açacağını' açıkladı. Türk-AB hesaplaşmasının galibi konusunda düşünmek gereksiz. Şimdiki zaman Türkiye'ye ait, diğerleri (ve Yunanistan) geleceğe atlamaya gayret ediyorlar. (Yunan gazetesi Kathimerini, 6 Ekim 2005)