Türkiye, Güneydoğu Avrupa girişiminde dönem başkanı

KİŞİNEV - Moldova’nın başkenti Kişinev’de dönem başkanlığı Türkiye’ye geçen Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci zirvesine katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, Balkanlar’ın istikrarının Avrupa’nın huzur ve güvenliğinin vazgeçilmez koşulu olarak sayarken, “Hukukun üstünlüğü, insan hakları ve çoğulcu demokrasiyi bölgemizde hakim kılmalıyız” uyarısı yaptı.
Zirvenin açılışında konuşan Erdoğan, Güneydoğu Avrupa coğrafyasının açısından önemine dikkat çekerken, özellikle Türkiye’de yaşayan Balkan kökenli vatandaşların bu yakın ilgiye sevk ettiğini vurguladı. Başbakan, “Bu ilgi çıkar odaklı değil, insan odaklıdır. Biz Balkan halkları ile birlikte mutlu oluyor, Balkan halklarının acılarını da her zaman yüreğimizin derinliklerinde hissediyoruz” dedi.  Türkiye’nin, bir dış politika önceliği olarak Balkanlar’da barışın ve istikrarın tesis ve idamesine her zaman büyük önem verdiğine dikkat çeken Erdoğan, AB ile ve NATO’nun kapılarını tüm Balkan ülkelerine açık tutmayı sürdürmesinin genişleme bağlamında teşvik edici mesajlar vermesinin büyük önem taşıdığına dikkat çekti.
Erdoğan, girişimin dönem başkanlığının Türkiye’ye geçmiş olmasından mutluluk duyduğunu ifade ederek, “AB bütünleşmesi hedefi Türkiye’nin dönem başkanlığı çalışmalarının odak noktasını oluşturacaktır” dedi. 

Erdoğan’dan Kosova uyarısı
“Kosova’nın bağımsızlığı bölgemizdeki bir belirsizliği kaldırmıştır. Kosova’nın uluslararası toplum ile bütünleşmesi bölgedeki istikrarın perçinleşmesi için önemlidir” diyen Başbakan, bununla birlikte Bölgesel İşbirliği Konseyi’nin yıllık toplantısında Kosova heyetinin temsil edilmesinin engellenmesinden duydukalrı üzüntüyü dile getirdi. (aa)