'Türkiye ile ABD dünyaya model ortaklık kuracak'

'Türkiye ile ABD dünyaya model ortaklık kuracak'
'Türkiye ile ABD dünyaya model ortaklık kuracak'

Obama?nın Basın toplantısı sırasında elini Cumhurbaşkanı Gül?ün omzuna atması dikkat çekti. ABD Başkanı ile Cumhurbaşkanı?nın ortak basın toplantısı esnasında el ele tutuşmaları da dikkatleri çekti. FOTOĞRAFLAR: ÜMİT KOZAN / DHA, AP

Obama, Gül ile ortak basın toplantısında, ABD ile Türkiye'nin dünyaya model oluşturabileceği mesajı verdi. Türkiye ile ABD'nin aynı değerler üzerine kurulduğunu vurgulayan Obama 'Baskın olarak Hıristiyan bir ulusla çoğunluğu Müslüman ama Batılı bir ulus bir araya gelerek modern uluslararası bir camia oluşturacak' dedi. Obama Avrupa turunun sonunda gelerek tüm dünyaya Türkiye'nin önemini vurgulamak istediğini söyledi

ANKARA - Çankaya Köşkü’nde 21 pare top atışıyla karşılanan ABD Başkanı Barack Obama, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında, ‘21. yüzyılda ABD ile Türkiye’nin dünyaya model oluşturabileceği’ mesajını verdi. ABD ile Türkiye’nin benzer değerlerle kurulduğunun altını çizen Obama, “Daha güçlü ABD-Türkiye ilişkilerinin kurulması, bu ilişkilerin bir model ortaklık oluşturmasıyla mümkün olabilir” diyerek gönlünde yatan model ortaklığı şöyle tarif etti: 

‘Değerlerin birleştirdiği ulus’

“Söz konusu modelde, baskın olarak Hristiyan bir ulusla, çoğunluğu Müslüman olan Batılı bir ulus bir araya gelecek ve Avrupa ile Asya arasında bulunan Türkiye ABD ile modern, uluslararası bir camia oluşturabilecek. Bu güvenli, saygın, refah içerisinde, görülür, engellenebilir kültürel ayrılıklar olmayan bir ortaklık olacak. Biz kendimizi Hıristiyan ya da Yahudi bir ulus olarak görmüyoruz, vatandaşların ve ideallerin birbirine bağladığı, değerlerin oluşturduğu birleştirdiği bir ulus olarak görüyoruz. Modern Türkiye de benzer birtakım prensiplerle kuruldu. Bizim her iki ülkede de gördüğümüz, bu vaadin, laik bir ülke, hukuk üstünlüğü vaadinin sürdürülüyor olması ve bu önemlidir. Bunu desteklemeye devam edeceğiz. Dünyaya bu mesajı bu şekilde verebilirsek, son derece sıradışı bir etkisi olacak ve bu ortaklığı önümüzdeki günlerde de görmek istiyorum.” 

‘Zemin sağlam’

“Sadece ikili ilişkileri değil, birlikte çalışarak pek çok stratejiyi şekillendirebileceğimizi gördüm. Bu Müslüman ve Batı dünyası arasında birleşmeyi sağlayacak, bizi refah ve güvenliğe götürecek bir yol olacak. ABD, bu ortaklığı gelecek yıllarda da sürdürmeyi hedeflemektedir” diye ekleyen Obama, 2003’ten başlayarak yaşanan bazı sorunlara rağmen, iki ülke ilişkilerinin hep gelişme eğiliminde olduğunu, iki ülkenin hiçbir zaman dost ve müttefik olmaktan geri durmadığını, kendisinin bu iyi zeminin üzerine iyileştirmeler yapmak istediğini söyledi. 

‘Birlikte çalışma heyecanı’

Türkiye’nin ne kadar sıradışı bir ülke olduğunu anlatan Obama, “Bu seyahati Türkiye’de bitirmek isteyerek söylemek istediğiniz bir şeyler mi var, diye sorulduğunda, ‘Evet’ yanıtını veriyorum. Türkiye’nin sadece ABD açısından değil, dünya açısından önemini vurgulamak istiyorum” dedi. ABD Başkanı “Sayın Cumhurbaşkanı ve liderliğinin beni çok etkilediğini söylemek isterim. Tabii ki, Başbakan Erdoğan’ın da... Birlikte çalışmamız ve bunun getirecekleri beni heyecanlandırıyor” demeyi ihmal etmedi. 

Gül: Konularımız benzer

Gül de, Türkiye ile ABD’nin büyük bir anlayış içerisinde çalıştığını, terörle mücadelenin her iki ülkenin de en önemli konularından olduğunu, şimdiye kadar yapılan işbirliğini daha güçlü şekilde ileri taşıyacaklarını belirterek, şöyle konuştu: “ABD bir süper güç olarak dünyanın birçok olaylarıyla ilgileniyor. Türkiye de bölgesinde önemli müktesebatı olan bir ülke olarak birçok konuyla ilgileniyor. Bu konuları iki ayrı kâğıda koyduğumuzda çok büyük benzerlik gösterdiğini görüyoruz. İşbirliğini daha güçlü şekilde ileri taşıyacağız. Afganistan, Kafkaslar, Balkanlar’dan Ortadoğu’ya dek birçok konuda el birliği içerisinde, yakın çalışma içerisinde olma kararlılığındayız.” Cumhurbaşkanı, “Sayın Başkan’ın Türkiye’nin AB ile ilişkilerine gösterdiği yakın ilgiden dolayı müteşekkiriz. Kendisine tekrar çok teşekkür ediyoruz” diye ekledi. 

Kapsamlı görüşme

Obama, Gül ile pek çok konuyu değerlendirdiklerini, ABD’nin Türkiye’ye terörle mücadelede verdiği desteği sürdüreceğini teyit ettiğini belirtirken, Türkiye’nin Afganistan’da yaptığı çabaları da ele alarak stratejik noktalara değindiklerini, ileriye yönelik neler yapabileceklerini, ne perspektifte davranmaları gerektiğini, Türkiye’nin bu kapsamda sağlayabileceği katkıları ele aldıklarını vurguladı. ABD Başkanı, ABD’nin Irak’tan çekilirken neler yapılabileceğini de konuştuklarını, bu konularda ortak görüşe sahip olma gereğinin altının çizildiğini belirtti. Ayrıca nükleer konusuna da değindiklerini, sadece bölgesel değil, küresel sorunları ele aldıklarını, iki ilişkilerde ekonomik alanda da yapılacak şeylerin bulunduğunu kaydeden Obama, “İletişim kanalları iki ülke arasında giderek iyileşecek, çünkü bunun hem Türkiye hem ABD için iyi olacağını düşünüyorum” dedi.