Türkiye ile Ermenistan ilişkileri normalleştirecek protokolleri imzalıyor

Türkiye ile Ermenistan ilişkileri normalleştirecek protokolleri imzalıyor
Türkiye ile Ermenistan ilişkileri normalleştirecek protokolleri imzalıyor

Medvedev dün Aliyev ile Sarkisyan?ı bir araya getirirken, Lavrov?dan ?Çözüme yaklaşılıyor? açıklaması geldi. Ancak Aliyev bunu yalanladı. FOTOĞRAF: AFP

Davutoğlu ile Nalbantyan bugün Zürih'te Clinton, Kouchner, Lavrov ve Solana'nın katılacağı törenle protokoller imzalanıyor. Dağlık Karabağ'da olumlu havayı ise Aliyev'in beyanı bozdu

ZÜRİH/KİŞİNEV - Türkiye ile Ermenistan arasında normalleşme sürecini başlatacak iki protokolün, bugün sürece arabuluculuk yapan İsviçre’nin Zürih kentinde imzalanması bekleniyor. Türkiye adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan adına da Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan’ın imza koyacağı protokollerle ilgili törene uluslararası destek üst düzeyde katılımla pekiştiriliyor. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile AB Dış Politika şefi Javier Solana törende yerlerini alacak.
ABD Dışişleri yetkilisi Philip Gordon, önceki akşam Clinton’ın törene katılımını duyururken, bunun ‘ABD’nin bu tarihi adıma desteğini ortaya koyacağını’ vurguladı. Gordon, “Tüm bölgenin barışı, güvenliği ve istikrarı için yakın çalışmaya hazırız” dedi. Türk ve Ermeni hükümetlerinin, bu adımı ülkelerindeki muhalefete rağmen attıklarını, imzaların normalleşme için son aşama olmadığını anımsatan bir ABD’li yetkili ise, “Daha yapılacak iş var” diye ekledi.
Hal böyleyken Türkiye-Ermenistan ilişkilerine paralel olarak olumlu gelişmeler beklenen Dağlık Karabağ sorununun çözümüne dair kafa karıştırıcı haberler geldi. Önceki akşam Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan ile Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Moldova’nın başkenti Kişinev’deki Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) zirvesi vesilesiyle buluşurken, çözüm için AGİT bünyesinde kurulmuş ve eşbaşkanlığını ABD, Rusya ve Fransa’nın yaptığı Minsk Grubu, “Bu son 10 ay içindeki beşinci toplantıydı ve müzakerelerdeki olumlu dinamik teyit edildi. Müzakereler yapıcı ve ciddi, bir dizi konuda satır satır ve derinlemesine tartışmalar içeriyor’ açıklaması yaptı. Dün Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev de iki liderle görüşürken, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov “Dağlık Karabağ’da çözüm kilit bir konu. Her toplantıda adım adım çözüme yaklaşılıyor” dedi. Ardından binlerce Ermeni’nin protokolleri ‘Türklere taviz’ diye niteleyip protesto gösteri düzenlediği bir sırada Ermenistan hükümetinden ‘İki taraf ta çatışmanın barışçı çözümü için müzakerelerin devamında yapıcı bir tavır sergiledi’ açıklaması yapıldı. 

Aliyev: Erivan yapıcı değil
Tüm bunlar olumlu gelişme sayılırken sürecin zorluğu dün akşam saatlerinde Aliyev’den gelen açıklamayla ortaya çıktı. Daha geçen hafta Ermenistan’la müzakerelerde ilerleme kaydedildiğini söylemiş olan Azeri lider dün çıkıp “Mevzu bahis olan kilit konularda iki taraf da bir anlaşma yolunda ilerleme sağlayamadı ve bunun temel sebebi Ermeni tarafının yapıcı olmayan pozisyonuydu” ifadelerini kullandı. (afp, aa)