'Türkiye ile İran'a karşılık veririz'

Irak'ın kuzeyindeki 'Kürt bölgesi başkanı' Mesud Barzani, Türkiye ve İran'ın Kürdistan'a saldırması halinde karşılık vereceklerini söyledi. Amerikan'nin Sesi televizyonuna...

ERBİL - Irak'ın kuzeyindeki 'Kürt bölgesi başkanı' Mesud Barzani, Türkiye ve İran'ın Kürdistan'a saldırması halinde karşılık vereceklerini söyledi. Amerikan'nin Sesi televizyonuna, Kürt nufüslarının yoğunluğundan dolayı Türkiye ile İran'ın 'Kürdistan'ı tehdit olarak gördüğünü söyleyen Barzani, Kürdistan Demokrat Parti'nin yayın organı Zagros TV'ye de, "Türkiye ve İran'ın Kürdistan üzerinde tehdit oluşturmamalarını umuyorum. İki ülkeyle dost olmak istiyoruz. Fakat bunlardan biri hangi nedenle olursa olsun Kürdistan'a saldırırsa karşılık vereceğiz" diye konuştu.
'Korkuları demokrasi'
"Kürt devleti hayal değil ama Irak'ın bugünkü koşullarında federalizmi uygun gördük" diyen Barzani, 'komşular Irak'ta demokrasinin sağlanmasından endişelendikleri için ABD'nin bir an önce gitmesini istediklerini' ileri sürdü. Kürt lider, "Irak, Amerika ile İran arasında savaş meydanı olursa taraf olmayız. Irak'ın içişlerine tüm bölge ülkeleri karışıyor. Irak, bölgedeki güçlü devletlerin çelişki merkezi oldu" dedi.
ABD'den güvenlik garantisi isteyen Kürt yönetiminin Washington temsilcisi Kubat Talabani'ye yanıt da ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad'dan geldi. Zeytun Kampı'nda 'Kürdistan'da Yeniden Yapılanma Timi' bürosunu açan Halilzad, "İttifakımız uzun vadeli olacak" dedi. Elçi, Kürdistan'a yardım edeceklerini belirterek, "Allah'tan Kürdistan ve Irak halkını koruması ve kutsamasını diliyorum" dedi.