Türkiye ile Mısır'dan ortaklık vurgusu

Türkiye ile Mısır'dan ortaklık vurgusu
Türkiye ile Mısır'dan ortaklık vurgusu

Filistin Dostları: Mübarek?in gelişi İstanbul ve Ankara?da protesto gösterileri düzenlendi. Filistin Dostları grubundan 200 kişi, Taksim?de Hamas ve Hizbullah bayraklarıyla ?Firavun Mübarek, siyonistlere hizmet etmeye utanmıyor musun? pankartları açtı. FOTOĞRAF: AA

İsrail-Hamas ateşkes görüşmelerinin odağındaki Mısır lideri Mübarek, Türkiye'yi ziyaret etti. İstişarelerin ardından iki ülke liderleri 'ortak çalışma'ya vurgu yaparken olağanüstü önlemlerle uçaktan inen Mübarek'e İstanbul ve Ankara'da protestolar vardı

İSTANBUL - İsrail’in Gazze saldırısına yeşil ışık yaktığı iddiaları yüzünden Arap halklarının tepkisini çeken Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, İsrail ile Hamas arasında ateşkes pazarlıklarının arabuluculuğunu yaptığı sırada Türkiye’ye geldi. Dün ilk kez İstanbul’a gelişine protestoların eşlik ettiği Mübarek, Çırağan Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüştü.
 Mübarek’le görüşmesinden sonra basının karşısına geçen Gül, Mısır liderine ‘Aziz kardeşim’ diye seslenerek şöyle konuştu: “Türkiye ve Mısır,  bölgede güvenliğe, istikrara, barışa önem veren iki önemli ülkedir. Gazze’de yaşanan büyük trajedinin tekrarlanmaması için müşterek bir çalışma içerisindeyiz. Filistinliler arasında bir ulusal uzlaşı hükümetinin kurulması, ayrılığın giderilmesi konusunda Mısır’ın yaptığı çalışmaları takdir ediyoruz. Kalıcı bir ateşkes için Mısır’ın bütün çalışmalarını destekliyoruz. İsrail’de yeni bir hükümet kurulacak. ABD’de yeni bir yönetim var. Bütün bu yeni şartlar karşısında Filistin’de uzlaşmanın sağlanmış olmasının, Araplar arasında bütünlüğün sağlanmasının hayati derecede önemli olduğu kanaatindeyiz. ” Mübarek de Türkiye’nin Ortadoğu bölgesinde ılımlı güçlerden birini oluşturduğunu vurgulayarak, “Bu ülke barışa çağrı yapmaktadır. Ayrıca, bu sürecin desteklenmesine çağrı yapmaktadır. Biz, Türkiye’nin Arap meselesine yönelik destekler nitelikteki tutumunu takdirle karşılıyoruz” dedi. Mısır lideri, Ortadoğu’da güvenlik, barış ve istikrar’ın önemine binaen de “Savaşlarla, terörizmle tehdit edilmeyen ülkeler ve halklar arasında işbirliğinin güçlendiği bir bölge olmasını istiyoruz. Kalkınmayı, ilerlemeyi sağlayan bir bölge olmasını istiyoruz” dedi.

‘FKÖ tarihi mercidir’
İsrail’in Gazze saldırılarına da değinen Mübarek, “İsrail’in saldırısı, Filistin’de anlaşmazlıklar olmasaydı söz konusu olmayacaktı. Ben bugün Filistin’in ulusal uzlaşmasının gerçekleştirilmesine büyük bir önem verdiğimizi vurguladım. Aynı zamanda Filistin Kurtuluş Örgütü’nün tarihi mercinin muhafaza edilmesinin gerektiğine de vurgu yaptım. Zira bu örgüt, Filistin halkının meşru temsilcisi niteliğindedir” diye konuştu.
Önceki gün Hamaslı yetkililer, Mısır İstihbarat Şefi Ömer Süleyman’ın Türkiye’nin ateşkes arabuluculuğu çabalarını önlemeye çalıştığını aktarmıştı. Mübarek’in önce bir Mısır askeri uçağının, ardından kendi uçağını dış hatlar terminaline indirmesi ve körükten aprona inerek kalabalık konvoyla uzaklaşması dikkat çekti.  (Dış Haber)