Türkiye ile üyelik arasına yine Fransa girdi

AB yarınki dışişleri bakanları toplantısına yine Türkiye kavgasıyla gidiyor. Zira Türkiye'nin üyeliğine karşı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dışişleri bakanlarının tüm aday ülkelerle ilgili yıl sonu raporunda...

BRÜKSEL - AB yarınki dışişleri bakanları toplantısına yine Türkiye kavgasıyla gidiyor. Zira Türkiye'nin üyeliğine karşı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dışişleri bakanlarının tüm aday ülkelerle ilgili yıl sonu raporunda, Türkiye'ye dair 'katılım' ya da 'üyelik' ifadesinin kullanılmasını engelleme çabasında.
Önceki gün 27 üyenin temsilcilerinin ele aldığı ilk taslak metinde, Dönem Başkanı Portekiz, genelleme yaparak, genişleme stratejisinin amacının tüm aday ülkelerin nihayetinde katılması olduğunu dile getirdi. Ama Fransa kabul etmeyince ifadeyi çıkaran Portekiz, bu kez Türkiye'nin üyeliğini destekleyen Britanya ile İsveç'i kızdırdı. Düzenlenecek bir dizi toplantıya 'katılım konferansı' denilip denilmemesi tartışmasının da çıkmasıyla toplantı saatler sürdü. İsveç 'katılım konferansı'nda diretirken, Fransa 'hükümetlerarası konferans' için bastırdı. Temsilciler uzlaşmayınca, mesele yarınki dışişleri bakanları toplantısına havale edildi. Bakanlar da nihai ifade üzerinde uzlaşamazsa, Türkiye ve Hırvatistan'la üyelik müzakerelerinde yeni başlıkların açılması gelecek yıla sarkacak.
Ankara, bu ay sağlık-tüketici politikaları ile TransAvrupa ulaşım ağı başlıklarının açılmasını umuyor. Hükümet kaynakları, başlıklar açılırsa Avrupa Komisyonu'nun ilerleme raporunda talep ettiği üzere TCY'nin 301. maddesinin değiştirileceğini söylüyor. Gayrimüslimlerle ilgili Vakıflar Yasası'nın da ocak sonunda Ankara'yı ziyaret edecek Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis'in Batı Trakya azınlığının haklarını artırması halinde çıkabileceği kaydediliyor. (afp, Reuters)