Türkiye kardeşinin yasına ortak

Türkiye kardeş Pakistan'ın önde gelen liderlerinden Benazir Butto'nun suikast sonucu ölmesini 'derin üzüntü'yle karşıladı. Ay başındaki ziyaretiyle 'ikinci darbe' sonrası Pakistan'a giden ilk yabancı lider olup...

ANKARA - Türkiye kardeş Pakistan'ın önde gelen liderlerinden Benazir Butto'nun suikast sonucu ölmesini 'derin üzüntü'yle karşıladı. Ay başındaki ziyaretiyle 'ikinci darbe' sonrası Pakistan'a giden ilk yabancı lider olup Butto'yla da görüşmüş Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Çok üzüldüm" diyerek daha çok kan akmamasını istedi. Başbakan Tayyip Erdoğan, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'i arayıp başsağlığı diledi.
Gül gelecekten endişeli
Gazetecilere Butto'yu önceden tanıdığını ve 3 Aralık'taki ziyaretinde 'güzel şeyler konuştuklarını' anlatan Gül, "Pakistan'a huzur diliyorum. Şimdi çok önemli bir durum söz konusu. Herkes kendi ülkesine sahip çıkmalı, huzurlu olmalı, daha çok kan akmamalı. Kritik bir dönemden geçiyorlar. Seçimler ne olacak, nasıl gidecek? Pakistan bize kardeş olan bir ülke, herkesin yardımcı olması gerekiyor" dedi. Gül, "Kardeş Pakistan halkının ve tüm siyasi kesimlerin, ülkenin huzur ve selametini hedef alan bu menfur terör saldırısına vereceği en etkili yanıt, öfke ve tahriklere kapılmadan, demokrasi ve aydınlık gelecek için güç birliğine gitmek olacaktır. Terörizm ve aşırıcılıkla mücadelede Pakistan'ın yanında yer almaya devam edeceğiz" açıklaması da yayımladı.
Bir telefon da Zerdari'ye
Erdoğan, telefonda şahsı, hükümeti ve Türk milleti adına Müşerref ve kardeş Pakistan halkına başsağlığı diledi. "Bu terörist saldırı, Pakistan'daki demokratikleşme sürecini engellemeyecek. Türk milleti olarak kardeş Pakistan halkının yanındayız" diyen Erdoğan'ın Butto'nun eşi Asıf Ali Zerdari'yi de arayacağı öğrenildi.
Dışişleri açıklamasında da, "Pakistan'ı kargaşa ve istikrarsızlığa sürükleme amacına yönelik olduğu kuşkusuz" saptaması yapılıp, başta PHP, tüm kesimler teröre karşı güç birliğine çağrıldı. Babası Zülfikar Ali gibi yaşamını Pakistan halkına 'adayan' Benazir Butto'nun 'ülkesinin aydınlık geleceği için verdiği mücadele'nin bu güç birliğine ışık tutması istenildi.
TBMM bildiriyle 'Pakistan'ın istikrarını ve barışını bozmayı hedefleyen saldırıyı şiddetle kınarken', TBMM Başkanı Köksal Toptan da "Çok kritik bir döneme giren kardeş Pakistan'da daha fazla kan akmaması ortak dileğimiz" dedi.