'Türkiye-KBY ilişkileri iyi yolda'

ABD'deki konferansta Talabani, Kandil'de PKK'yı güvenlik çemberine aldıklarını belirtip Türkiye ile iyi ilişkinin Amerika'nın stratejik çıkarına olduğunu belirtti

WASHINGTON - Türkiye ile Irak’ın kuzeyindeki Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) arasındaki gelişmeler, düşünce kuruluşu Carnegie Endowment’ta düzenlenen ‘Kürdistan Üzerine Çatışmayı Önleme’ adlı oturumda ele alındı. KBY Washington temsilcisi Kubad Talabani, bir yıl önce sınırda 100 bin Türk askeri varken, PKK’ya karşı ‘güvenlik kemeri’ oluşturmaları gibi önlemler sayesinde ilişkilerin çok daha iyi bir konuma geldiğini söyledi.
Talabani, aldıkları önlemleri ‘Irak’ın kuzeyinden komşu ülkeye saldırılmasına izin verilmemesi, Kandil Dağı’nın etrafında güvenlik kemeri oluşturulması, bölgedeki havaalanlarının PKK tarafından kullanımı ile cephane akımının engellenmesi, kontrol noktalarının ortak denetimi’ olarak saydı. Türkiye ile temasların sürdüğünü belirten Kürt yetkili, “Bir yıl önce, sınırda 100 bin Türk askeri bekliyordu. İlişkiler dar bir boğazdaydı. Neyse ki, bugün çok daha iyi durumda. Hâlâ gidecek çok yolumuz var. İlişkiler daha iyi oldukça, Irak daha huzurlu olacak. Türkiye ile KBY’nin iyi ilişkileri ABD’nin stratejik çıkarına” dedi. PKK’nın askeri olarak çözülemeyeceğini, ekonomik ve siyasi unsurları da içeren kapsamlı çözüm gerektiğini vurgulayan Kürt yetkili, “Zaten şimdi ABD ve KBY, hatta Türkiye, çok yönlü strateji gereğini kabul ediyor” vurgusu yaptı. Talabani, Kerkük gibi tartışmalı bölgelere dair acil çözüm bulunmasının önemine dikkat çekti. 

‘Türkiye-KBY  ilişkileri için temsilci atansın’
Oturumda bir de rapor sunan Lehigh Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Henri Barkey ise “Kerkük, ABD’nin Irak’taki çıkarları için merkezi önemde” diyerek burası patlama noktası olmaktan çıkarılmazsa şiddetin Irak’a yayılacağı uyarısı yaptı. Türkiye’yi Kürt bölgesi için ‘modern dünyaya açılan kapı’ diye niteleyen ABD’li uzman, Kerkük, Türkiye-KBY ilişkilerinin iyileştirilmesi, Irak’ta federalizmin güçlendirilmesi, PKK’nın silahsızlandırılması ile ilgilenmek üzere doğrudan ABD başkanı ya da dışişleri bakanına bağlı özel temsilci atanmasını istedi. (aa)