'Türkiye Kosova'da işbirliğini engelliyor'

Türkiye'nin AB'nin son dönemdeki olumsuz tavrı karşısında Kosova'da NATO ile AB polis gücü arasındaki işbirliği planlarını bloke ettiği öne sürüldü.

BRÜKSEL - Türkiye'nin AB'nin son dönemdeki olumsuz tavrı karşısında Kosova'da NATO ile AB polis gücü arasındaki işbirliği planlarını bloke ettiği öne sürüldü. Rus vetosuna rağmen Kosova'nın bağımsızlığı için BM Güvenlik Konseyi'ne sundukları tasarıyı bir şekilde onaylatma peşinde olan AB, bu yıl sonuna doğru bölgedeki polis gücünü devralmak istiyor. Böylece NATO'nun 16 bin barış gücü askerine ek olarak 1500 AB polisi birlikte çalışacağından, eşgüdüm sağlanması gerekiyor.
Ancak Brüksel'deki diplomatlar, NATO üyesi Türkiye'nin AB'nin Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nda (AGSP) daha fazla söz hakkı vermemesinden ötürü bu tür girişimlerin önünü kestiğini iddia etti. Bir NATO kaynağı bu durumu, "Türkiye, 'Kosova'da NATO-AB işbirliği için ayarlamalar gerekiyorsa, iş AB'ye düşüyor' diyor" sözleriyle aktardı. Diplomatlara göre Türkiye'nin talebi, Brüksel'in AB üyesi Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Ankara'nın AGSP'ye tam katılımı önündeki vetosunu kaldırmasını sağlaması. Yine Ankara'nın AB'nin askeri operasyonlarının ana katılımcılarından olduğunu anımsatıp Avrupa güvenlik politikasında kendisine daha fazla danışılmasını istediği de belirtiliyor. NATO yetkilileri 'Türkiye'nin direnişini' doğrularken, Genel Sekreter Jaap de Hoop Scheffer'in sözcüsü "Çözüm için her türlü çaba harcanıyor" açıklaması yaptı.