'Türkiye reformları sürdürmeli'

AB'den yoğun ilgi

Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso: "Bu, reform yolundaki Türkiye halkı için çok önemli bir an." AB Genişleme Sorumlusu Rehn: "Reformlarda somut sonuçlar gerek." Britanya Dışişleri Bakanı Miliband: "Türkiye'de istikrar hepimizin çıkarına, bağlarımızı iyice güçlendirmeliyiz."

BRÜKSEL - AB üyesi ülkeler Türkiye'deki seçim sonucundan memnuniyetlerini dile getirip yeni hükümetin iki yıl dondurulan reform sürecini canlandırması uyarısı yaptı. Avrupa Komisyonu'nun 7 Kasım'da ilerleme raporunu yayımlamasına dek yeni hükümetin reformlara soyunması talep edilirken, Türkiye'nin AB üyeliğinin en hızlı savunucusu Britanya'dan birliğe çağrı geldi: "Batılı tarzda reformların devamının garantilenmesi için Türkiye'deki yeni hükümete ulaşmamız gerek." AB dünkü dışişleri bakanları toplantısında da ele aldığı Türkiye'ye şu mesajları gönderdi:
Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso: Etkileyici zafer. Siyasi-ekonomik reformlar yönünde ilerleyen Türkiye halkı için çok önemli bir an. Erdoğan AB yolunda ilerleme konusunda kişisel tahaahhütte bulunmuştu. Görevinde tüm kalbimle başarılar diliyorum.
'Kasımdan önce sonuç lazım'
Komisyonun genişlemeden sorumlusu Olli Rehn: Türkiye çabalarını ikiye katlamalı. Yeni hükümetin yasal ve ekonomik reformları tam kararlılıkla başlatıp somut sonuçlar alması yaşamsal önemde. İfade ve dini özgürlüklerle ilgili reformlar kasımdaki ilerleme raporundan önce tamamlanmalı. (Türkiye'nin limanlarını Rumlara açmasını içeren Ankara Protokolü için) İlerleme sağlanmalı.
Komisyon Başkan Yardımcısı Franco Frattini: Seçim sonucu Türkiye'nin aşırı uçlara gitme riskini ortadan kaldırdı. Erdoğan, Türkiye'yi Avrupa'ya yakınlaştırmak için siyasi ve ekonomik büyük adımlar attı. Bu adımları insan haklarında da atmalı. Artık AB olarak Erdoğan'a müzakerelerde yardım etmeliyiz.
'301'i değiştirme planı var'
Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk: Hem Türkiye hem AB için iyi haber. Erdoğan'a, ifade-din özgürlüğü başta olmak üzere kilit reformlarda kaybedilen iki yılı telafi fırsatı verildi. (Türklüğe hakarete ilişkin TCY'nin 301. maddesinin değiştirilmesine atıfla) 2003-2004 reform politikalarına dönüşü memnuniyetle karşılıyorum. İçeriden aldığım duyuma göre bunu yapmayı planlıyorlar.
Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten: Seçmenin duyduğu etkileyici güven nedeniyle Erdoğan'ı kutlarım. Bu destek, Erdoğan'ı TCY, ifade-din özgürlüğü, insan hakları durumunu iyileştirme, Ankara Protokolü'nü tam hayata geçirmede ilerleme sağlama ve ülkesini AB'ye yakınlaştırma konularında güçlendirecek. Başarılı olursa hem Türkiye hem AB kazançlı çıkar.
Merkel: Sonuç kişisel başarınız
Alman Başbakanı Angela Merkel: Telefonda Erdoğan'ı büyük başarısından ötürü kutlayıp yeni reform adımları atmada başarılar diledi. İki liderin 'güçlü işbirliği, Almanya'da yaşayan Türklerin uyum meselesi başta olmak üzere ilişkileri derinleştirmede hemfikir kaldığı' açıklandı. Merkel mesajında da, "Sıkı biçimde birbirine bağlı ülkelerimizin Avrupa ve Atlantik ittifakının iyiliği için yapıcı işbirliğinin devamına seviniyorum. Seçim sonucu sizin de kişisel başarınızdır" dedi.
Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier: Türk halkı Erdoğan hükümetine güvenini tazeledi. Hükümete, reformları ve Avrupa'ya yakınlaşmayı sürdürmesi konusunda güçlü yetki verilmiştir. Bu reformlar geçen yıllarda ülkede dikkat çekici bir ekonomik büyümeye yol açmış ve Türkiye'yi AB'ye yakınlaştırmıştır. (Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü de telefonda kutladı.)
Brown: Yakında buluşacağız
Britanya Başbakanı Gordon Brown: Sonucu memnuniyetle karşıladık. Erdoğan'ı telefonla arayarak kutladım. Onunla çok yakında bir araya geleceğiz. AKP'nin seçim zaferinin Türkiye ile Avrupa'yı daha da yakınlaştırmasını umuyorum. Umarım yeni hükümet hepimizin desteklediği ve alkışladığı reform programını devam ettirecek.
Britanya Dışişleri Bakanı David Miliband: Avrupa çapında Türkiye'deki yeni hükümete ulaşmamız çok önemli. Türkiye'de istikrarlı siyaset hepimizin büyük çıkarına ve biz de bu çok ama çok önemli ülkeyle bağlantılarımızı kesinlikle daha da ileri götürmek istiyoruz.
İtalya Başbakanı Romano Prodi: Erdoğan'ı telefonla arayıp kutladı. "Kısa sürede buluşmayı umuyorum. İtalya Türkiye'yle işbirliğini sürdürecek. AB'yle müzakerelere desteği sürdüreceğiz."
İtalyan Komünistler Partisi (İKP): Prodi hükümetinin ortağı İKP'nin Dış İlişkiler Sorumlusu Jacopo Venier, "Erdoğan'ın zaferi, hayal kırıklığı ve kaygı yaratıyor. Ülke, İslamcılığa boyun eğmiş görünüyor. Kürtlerin baraj engelini harika taktikle aşıp kazandıkları başarı ise son derece olumlu bir gelişme" dedi.
Plassnik: Daha arzulu olun
Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik: Erdoğan'ı kutlarım. Türk seçmenin güvenini kazandı, hükümet reform çalışmaları ve Avrupa değerleri yönünde güçlü destek aldı. Bu destekten yararlanmak gerek. Türkiye'nin reform rotasında yeni bir hız ve hırsla ilerlemesini bekliyorum. Avrupa değerleriyle yaşayan, modern, dinamik ve başarılı Türkiye'yi ortak görmeyi arzu ediyoruz.