Türkiye savaşçı asker göndermeyecek

Türkiye savaşçı asker göndermeyecek
Türkiye savaşçı asker göndermeyecek

Afgan savaşı New York, Los Angeles ve San Francisco?da protesto edildi. Kongre?de Gates?in arkasında pankart açıldı. FOTOĞRAFLAR: REUTERS,AFP

ABD'nin Afganistan talebini Gül reddetti: Savaşırsak Taliban dahil herkesin saygı duyduğu güç olamayız. İtlaf zihniyetiyle olmaz

ANKARA/BRÜKSEL - ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan’a takviye asker stratejisine müttefiklerin desteğini istemesine koşut olarak ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’nin Türkiye’den muharip asker istedikleri, hatta sayı bile verdiklerine dair açıklaması gürültü koparırken, Ankara tutumunu değiştirmemekte kararlı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin Afganistan’da savaşan taraf olmak istemediğini belirtip “Türkiye savaşan güç gönderirse, Taliban dahil herkesin saygı duyduğu güç ortadan kalkar” dedi.

‘Kuş gribi değil ki bu’
Ürdün dönüşü uçakta Türkiye’nin çatışma dışında Afganistan’a daha çok katkı için çalıştığını anlatan Gül, yeni strateji için bir yıldır çalıştıklarını belirtip şunları söyledi: “Bizden beklenti hiçbir ülkenin yapamayacağı konularla ilgili. Afganistan’da muhaliflerin siyasete dahil edilmesi bunlardan biri. Halkın gönlünü kazanmak gerekiyor. Yoksa ne yapacaksanız, itlaf mı edeceksiniz? Kuş gribi değil ki bu. Bu nedenle Türk askerinin çatışma ortamının dışında tutulması gerek.” “Çatışmaya girmek Türkiye’nin yapabileceklerini sınırlar” diye ekleyen Gül, ‘ABD bunu bilmiyor mu’ sorusuna, “ABD, Türkiye’nin önemini takdir ediyor. Çalışmalarımızdan memnun. Biz Afganistan’da daha çok iş yapacağız. Avantajlarımızı kullanıp, barışa katkı sağlayacağız” yanıtını verdi.
ABD’nin Afganistan taleplerinin bugün tartışılacağı NATO toplantısı için Brüksel’e giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Ankara’nın Afganistan’da savaşmama konumunun değişmediğini belirtirken, Ankara’daki diplomatik kaynaklar “Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık’taki Washington ziyaretinden sonra da konumumuz değişmeyecek” açıklaması yaptı.

Jeffrey’ye tepki var
Jeffrey’nin Türkiye gibi bazı müttefiklere “Sıcak çatışmaya girme konusunda daha esnek davranın” çağrısı yapması da Türk tarafında tepki yarattı. Bir diplomatik kaynak, “ABD Büyükelçisi’nin böyle bir açıklama yapmasını yadırgadık. Biraz garip oldu. Elçi, açıklama yapmadan bizim görüşlerimizi alabilirdi” dedi. Kaynak “Müttefikler sokaklarda bizim bayraklarımızı kullanarak dolaşıyor. Yaptıklarımızla Afgan halkının sevgisini kazandık. Bu nedenle oradaki herhangi bir unsurla karşı karşıya gelmek istemiyoruz” diye ekledi.

‘Her Afgan önemli’
Davutoğlu da “Türkiye Afganistan’a kapsamlı bir perspektifle bakıyor. Salt askeri açıdan değil. Afgan halkıyla güçlü tarihi bağlar var. Her Afgan ferdi bizim için önemli” dedi. Jeffrey’nin “Her asker muhariptir” sözünü “Asker, muharip asker ayrımı yapmak zor. Biz ortaya koyduğumuz ilkeler bağlamında katkı sağlıyoruz” diye yorumlayan bakanın dün NATO toplantısında görüştüğü ABD’nin AfPak Temsilcisi Richard Holbrooke asker talebinde bulunmadı. (Radikal)