Türkiye Sırbistan'la yepyeni bir sayfa açıyor

Türkiye Sırbistan'la yepyeni bir sayfa açıyor
Türkiye Sırbistan'la yepyeni bir sayfa açıyor

Gül, tören kıtasını denetlerken Sırbistan bayrağını fark etmeden geçti. Tadiç Gül?ün koluna dokununca cumhurbaşkanı dönüp bayrağı selamladı. FOTOĞRAF: REUTERS

Cumhurbaşkanı Gül'ün Sırbistan'la ilişkileri stratejik boyut kazandıran üç günlük ziyareti oldukça sıcak geçiyor. Dün Sırp mevkidaşı Tadiç'le beş işbirliği anlaşmasının imzalanmasına nezaret eden Gül, 'İlişkilerin stratejik hale gelmesi tarihi önem arz ediyor' mesajı verdi

BELGRAD - Sırbistan’a 1986’dan beri ilk resmi ziyareti gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ankara’nın Bosna-Hersek ve Kosova nedeniyle ters düştüğü Belgrad’la ‘stratejik işbirliğinin’ kapısını araladı. Belgrad’da sıcak karşılanan Gül, temaslarına “Sırbistan’la ilişkilerimiz son iki yılda stratejik işbirliği noktasına geldi” mesajıyla başladı.
Önceki gün Belgrad’a giden Cumhurbaşkanı, dün Sırbistan Sarayı’nda Devlet Başkanı Boris Tadiç tarafından askeri törenle karşılanırken Sırp bayrağını selamlama sırasında küçük bir telaş yaşandı. Gül, İstiklal Marşı ve Sırp Milli Marşı’nın okunmasının ardından tören kıtasını denetlerken Sırbistan bayrağını fark etmeden geçti. Tadiç nazikçe Gül’ün koluna dokunarak uyarınca cumhurbaşkanı menevrayla dönüp bayrağı selamladı. Baş başa ve heyetler arasındaki görüşmelerin ardından iki lider, ekonomi, ulaşım altyapısı, sosyal güvenlik ve mali konularda beş işbirliği anlaşmasının imzalanmasına nezaret etti. 

‘Ortak’ kelimesi bile ortak
Tören sonrası ortak basın toplantısında ise Gül, iki ülke sınırdaş olmamasına rağmen komşuluk hissiyatı içinde olduklarını vurgulayarak “Birbirimizi komşu olarak görüyoruz. Ortak kültürümüz, ortak yanlarımız var. ‘Ortak’ kelimesi bile her iki dilde aynı anlama geliyor” dedi. ‘Kıymetli dostum’ dediği Tadiç’in Balkanlar stratejisini takdir eden Gül şunları söyledi: “Barış, istikrar, kalkınma ve refahtan yana olan bu tavrın hem Sırbistan hem bölgeye hem ikili ilişkilerimize çok büyük katkıları olacaktır. İlişkilerin stratejik ilişki noktasına gelmesi tarihi önemi olan bir gelişmedir. Bundan gurur duyuyorum. Yakın işbirliği olduğu sürece Balkanlarda büyük bir huzur olacaktır ve bu bütün Avrupa’ya etki edecektir.” Daha önce karşılıklı vergi indirimi ve serbest ticaret anlaşmalarının imzalandığını hatırlatıp ilişkilerin tarihteki en üst noktaya geldiğini kaydeden Gül, Türk ve Sırp işadamlarına bunu ileri taşımaya çağırdı. 

Tadiç: Türkiye’siz olmaz
Tadiç de iki ülke arasındaki tarihi ilişkilerin Balkanlardaki siyasi süreç ve Güneydoğu Avrupa açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Stratejik ortaklığı geliştirmek ve AB ile bütünleşmede yardımlaşmak istediklerini ifade eden Tadiç, “Sırbistan’dan bakıldığında Türkiye küresel aktörlerinden en önemlilerinden biri. Balkanları ilgilendiren meseleleri çözmek istiyorsanız muhakkak Sırbistan ve Türkiye ile birlikte çalışmalısınız” dedi. Sırp lider görüş ayrılıklarına da işaret edip “Tıpa tıp aynı olmayan görüşlerimiz de var. Mesela Kosova. Kosova’nın bağımsızlığını kabul etmeyeceğiz. Ama Kosova açılımımız ilişkilerimizi zedelememeli” vurgusu yaptı. Tadiç, dinler arası diyaloğun istikrar için önemini vurgularken, Belgrad yakınlarında Türk-İslam eğitim merkezinin kurulmasını istediklerini, bunun iki ülke arasında koridor olacağını söyledi. Tadiç, Türkiye’deki Sırp diyasporasına da “İstanbul’da onlarla işbirliği yapmak istiyoruz” diye seslendi.
İki lider ardından Türkiye-Sırbistan İş Konseyi toplantısına başkanlık etti. Cumhurbaşkanı Gül temaslarında Boşnakların yaşadığı Sancak bölgesinin kalkındırılmasına yönelik önerileri ve işbirliği olanaklarını da ele aldı. (aa, dha, afp)