Türkiye-Suriye tatbikatı İsrail'i rahatsız etti

ANKARA/TEL AVİV - Türkiye ile Suriye ilk kez ortak askeri tatbikat düzenlerken, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak bundan rahatsızlık duyduklarını açıkladı. Türkiye ile Suriye 1998’e dek PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Şam’da yaşaması nedeniyle savaşın eşiğine gelmiş, Türkiye’nin savaş tehdidi karşısında Suriye’nin Öcalan’ı topraklarından çıkarmasından sonra ise dostluk ilişkileri geçtiğimiz 10 yılda hızla gelişmişti. Bu ilişki ilk ortak askeri tatbikatla taçlanırken, dün iki ülkenin kara kuvvetleri dostluk, işbirliği ve güveni pekiştirmek amacıyla üç günlük sınır birlikleri değişim tatbikatına başladı. Kilis’teki Yüksektepe Hudut Karakolu ile Suriye’nin Şamarin-Azez bölgesinde yürütülen tatbikat, sınır birlikleri arasında eğitim ile birlikte çalışabilirlik seviyesini artırmayı hedefliyor.

Barak’tan anında tepki

Dün Tel Haşomer’de düzenlenen bir toplantı sırasında gazetecilerin Türkiye Suriye ile ortak askeri tatbikatına dair sorularıyla karşılaşan İsrail Savunma Bakanı Barak ise, “Kesinlikle rahatsız edici bir gelişme” tepkisini gösterdi. Ancak Barak sözlerini şöyle yumuşattı: “Ama Türkiye ile İsrail arasındaki stratejik ilişkilerin, Türkiye’nin bu tatbikata katılma gereksinimine üstün geleceğine inanıyorum.”
İsrail ile Türkiye 1996 tarihli askeri işbirliği anlaşması uyarınca düzenli ortak tatbikatlar gerçekleştiriyor. Önceki gün İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ‘Suriye’nin İsrail’den geri istediği Golan Tepelerinin 200 yıllığına kiralanması ve önkoşulsuz dolaylı görüşmelerin yeniden başlamasını’ önermişti. Suriye meclisi bunu redderken, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da Avusturya’yı ziyaretinde “Golan Suriye’nin hakkıdır. Golan olmadan barış olmaz” dedi. (Radikal)