Türkiye: Temelsiz karar düzeltilsin

Amerika'daki Yahudi lobisinin önde gelen kuruluşu Anti-Defemation League'in (ADL) 'Ermeni soykırımı'nı tanıma kararı Ankara'nın sert tepkisini yol açarken, İsrail ve...

ANKARA/KUDÜS - Amerika'daki Yahudi lobisinin önde gelen kuruluşu Anti-Defemation League'in (ADL) 'Ermeni soykırımı'nı tanıma kararı Ankara'nın sert tepkisini yol açarken, İsrail ve Türk Yahudi cemaati de rahatsızlığını dile getirdi. Dışişleri Bakanlığı dün ADL açıklamasını 'talihsiz' diye niteleyip düzeltilmesini istediği açıklamada şu ifadeleri kullandı: '1915 olaylarının soykırım olarak nitelenmesi, tarihi ve hukuki temelden yoksundur. Ayrıca bu konuda iddia edilenin aksine tarihçiler arasında mutabakat bulunmamaktadır. Kaldı ki, bir ortak komisyon kurularak tarihi gerçeklerin ortaya çıkarılmasını Ermenistan'a teklif eden Türkiye'dir. Bu öneriye henüz olumlu yanıt alınmamıştır. ADL'nin aldığı kararla tarihi yeniden yazmaya girişmesi çelişkilidir ve gerekçesi anlaşılamamaktadır'.
Dışişleri'nin açıklamasında Türkiye'deki Yahudi cemaatinin, Türk toplumunun parçası olduğu ve son gelişmelerden kaygılanmasının hiçbir şekilde gerekli olmadığının altı çizildi.
Musevi cemaati de tepkili
Türk Musevi Cemaati de ADL kararını anlamakta güçlük çektiğini duyurdu. Kararı üzüntüyle karşılayan cemaat, açıklamasında, bunun Türkler ile Ermeniler arasında arzu edilen uzlaşmaya hizmet etmeyeceğini vurguladı. Açıklamada kararın sadece Amerika Yahudilerinin kuruluşlarının fikrini yansıttığının altı çizilerek, 'Türkiye'nin menfaat ve tezlerinin savunulması konusunda Türk Musevi Cemaati yönetimi ve üyelerinin gösterdiği çabalar sürecektir' denildi.
İsrail: Tavrımız aynı
Bu gelişme üzerine İsrail de 1915-16 olaylarını 'soykırım' olarak tanımama tavrının değişmediğini vurgulayan bir açıklama yayımladı. (Radikal, aa)