'Türkiye tokat üstüne tokat atıyor'

'Türkiye tokat üstüne tokat atıyor'
'Türkiye tokat üstüne tokat atıyor'

İsrail?in operasyonundan 10 ay sonra Gazzeli çocuklar yıkılan okullarına hâlâ dönemedi.

ABD'deki Yahudi lobisi, Türkiye'nin Gazze yüzünden İsrail'e sert tavrından rahatsızlık duyduğunu açıklayıp bunun ilişkileri etkileyeceğini belirtti. 'Kızgın ve kırgın' lobiye göre, Türkiye 'tokat üstüne tokat atıyor'

WASHINGTON - ABD’deki Yahudi lobisi, Türkiye’nin ‘Anadolu Kartalı’ tatbikatından İsrail’i dışlayıp Gazze’deki saldırıları eleştirmesinin ABD’deki Yahudi toplumuyla ilişkilerini etkileyeceği uyarısı yaptı. Ulusal Yahudi Demokratik Konseyi Başkanı Ira Forman, ‘Birçok Amerikalı Yahudi’nin Türkiye’yi, güçlü laik geleneğe sahip, Filistinliler de dahil Müslüman kardeşlerine sempatiyle bakan, ancak İsrail’in pozisyonuna adil yaklaşan bir Müslüman ülke olarak gördüğünü’ belirtip “Bunun değişmekte olduğuna dair bir algı olduğunu düşünüyorum. Hiç kuşku yok ki Türkiye’nin eleştirileri, İsrail ve Yahudi toplumuyla ilişkilerini etkileyecektir” dedi. Forman, “İsrail’in bir tür ‘canavar devlet’ gibi tasvir ettiği yönünde gerçek bir kaygı var. Bu propagandalar Arap dünyasında görülebiliyor, ama Türkiye’nin böylesi tavrına alışık değiliz” diye konuştu. Türkiye’nin AB sürecindeki zorlukların İran ve Suriye ile yakın ilişki kurmasına yol açtığı yorumlarına da değinen Forman, “Umarım bu doğru değildir. Herkes Türkiye’yi, önemli bir role sahip, bölgedeki süper güçlerden biri görüyor” ifadelerini kullandı.
İftira ve İnkârla Mücadele Birliği (ADL) yöneticileri de New York’taki Türkiye etkinlikleri çerçevesinde Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Kaya Boztepe ile görüşüp TRT’nin ‘Ayrılık’ dizisinden rahatsızlıklarını aktardı. Boztepe’ye göre, ADL Başkanı Abraham Foxman liderliğindeki heyet AKP iktidarında Türkiye’nin yüzünü Batı’dan Doğu’ya çevirdiğini öne sürüp Türkiye’den her gün tokat üstüne tokat yediklerini savundu. ‘Kızgın ve kırgın olan’ heyet, “Burada Türk hükümetini destekleyen tek Yahudi kuruluşuyduk. Ama üst üste koyduğumuz tuğlalar teker teker yıkılıyor” vurgusu yaptı. Boztepe konuyu Türk makamlarının dikkatine sunma sözü verdi.

Yeni elçi İsrail’de
İsrail’in ‘Ayrılık’ nedeniyle Türkiye’ye nota verdiği sırada görev yerine ulaşmamış yeni Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol İsrail’e gitti. Ortadoğu konusunda deneyimli bir diplomat olan eski Atina Büyükelçi Çelikkol, İsrail Dışşileri’ne nezaket ziyaretinde bulundu. (aa, dha)