Türkiye yolcusu Maliki'nin başı ciddi dertte

Türkiye'nin özellikle PKK'yla mücadele ve Kerkük konularını görüşmek üzere gelecek hafta yolunu gözlediği Irak'ın Şii Başbakanı Nuri Maliki'nin başındaki belalar büyüyor.

BAĞDAT/ANKARA - Türkiye'nin özellikle PKK'yla mücadele ve Kerkük konularını görüşmek üzere gelecek hafta yolunu gözlediği Irak'ın Şii Başbakanı Nuri Maliki'nin başındaki belalar büyüyor.
Selefi İbrahim Caferi tarafından devrilmeye çalışıldığı öne sürülen Maliki, önce Kürt kökenli Genelkurmay Başkanı Babekir Zebari ile dokuz yüksek rütbeli subayının istifası, sonra en büyük Sünni bloku
oluşturan Uyum Cephesi'nin hükümetten çekilmesiyle çifte darbe yedi.
Kürdistan Yurtsever Birliği'nin web sitesi Pukmedia, dün Kürt Genelkurmay Başkanı ile dokuz sağ kolunun Savunma Bakanı'nın işlerine müdahalesine tepki olarak istifa ettiğini ve Bağdat'tan Kuzey Irak'taki Erbil'e gideceklerini duyurdu. Sünni Uyum Cephesi de, güvenlikle ilgili taleplerinin yerine getirilmemesi gerekçesiyle altı bakanını istifa ettirdi. Cephe, hükümetin ağır topu Şiileri Şii milisleri destekleyip Sünnileri keyfi gözaltına aldırmakla suçluyor. Radikal Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı altı bakan da haziranda çekilmişti.
Ankara: Kerkük Irak'ın iç işi
Öte yandan Pukmedia'ya göre Kuzey Irak Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani'nin Kerkük referandumunun yapılmasıyla ilgili tehditlerinin ardından, Irak hükümeti Kerkük dışındaki alanlara dönecek Kürt ve Türkmen ailelerine daha önce verilmesi kararlaştırılan 4 bin dolarlık tazminatı ikiye katlayıp 8 bin dolara çıkardı.
Dışişleri sözcüsü Levent Bilman ise, gelecek hafta Ankara'ya gelecek Maliki'yle Türkiye-Irak ilişkilerini ilgilendiren başta güvenlik olmak üzere tüm konuların değerlendirileceğini açıkladı. Ziyaretin 6-7-8
Ağustos'ta yapılabileceğini ama tarihin kesinleşmediğini belirten Bilman, Barzani'nin yapılmazsa gerçek iç savaş çıkacağı tehdidi savurduğu Kerkük referandumuna dair "Irak'ın iç işi. Yapılacaksa gerekli şartların yerine getirilmesi ve tüm Irak'ın buna karar vermesi gerek" dedi. Bilman, ABD menşeli silahların PKK'lıların üzerinden çıkmasıyla ilgili ABD'nin yürüttüğü kapsamlı soruşturmanın sürdüğünü söyleyip "Geçende ABD'li bir hukuk müşaviri Ankara'da gerek Dışişleri gerek ilgili makamlarla temaslarda bulunmuştur. Bu, çalışmanın ön aşaması" diye ekledi. (Dış Haberler)