'Türkiye Yunan komutasını yumuşattı'

'Türkiye Yunan komutasını yumuşattı'
'Türkiye Yunan komutasını yumuşattı'

Yeni Kara Kuvvetleri komunatanı, askeri ataşe olarak Ankara?da görev yapmıştı.

'Şahin' Grapsas'ın ani emekliliğinde Türkiye ile ABD'nin rol oynadığı iddia edildi. Kara kuvvetleri çok iyi Türkçe bilen Gümülcineli Frangulis'e teslim
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’da Kostas Karamanlis hükümetinin Yunan Silahlı Kuvvetleri’ndeki terfi ve emeklilik uygulaması geleneğine uymayıp ‘İki yılını doldurdu’ gerekçesiyle ‘şahin’ Genelkurmay Başkanı Dimitrios Grapsas’ı emekliye sevki yankı yaratırken, Kara Kuvvetleri’nin ilk kez Türkçe bilen Gümülcine kökenli bir komutana teslimi dikkat çekti. Milliyetçiler komuta değişikliklerini aslında Türkiye’nin yaptırdığı iddiasında.
Yunan Savunma ve Dışişleri Konseyi’nin (KYSEA) milliyetçi tavrıyla bilinen Grapsas’ı emekliye sevki tepki çekerken, dün Savunma Bakanı Evangelos Meimarakis, bazı AB ülkeleri ve Türkiye’de kuvvet komutanları değişikliklerinin bu dönemde yapıldığı hatırlatıp, “Biz de bu duruma uyum sağlamak istedik” açıklaması getirdi. Grapsas da Karamanlis’e veda ziyareti sonrası Türkiye ile ilgili soruları yanıtlarken, ‘Yunan halkının kaygılanmayıp ordusuna güvenmesini’ istedi.
Ancak, Yunan medyasında Grapsas’ın aleleacele emekliliğinin ardında 1000 komandonun Ege’deki küçük adalara sevkine dair haberin sızdırılmasının yattığı iddiası öne çıkıyor. Buna göre Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani haberin sızdırılmasından bizzat Grapsas’ı sorumlu tuttu. Haber sitesi ‘Zougla’ Yunanlı komandolar konusunda Türkiye ve ABD’nin üst üste girişimleriyle hükümetin ‘şahin’ Grapsas ve kara kuvvetleri komutanı yerine ‘diyalog yanlısı’ komutanlar atadığını yazdı. Aşırı millieytçi Laos partisi ise “Yunan silahlı kuvvetleri koumat düzeyindeki değişiklikleri aslında Türkiye yaptı” iddiasında bulundu.

‘Örümcek general’
KYSEA’nın Dimitrios Vulgaris’in yerine Kara Kuvvetleri komutanlığına korgeneral Frangos Frangulis’i getirmesi de dikkat çekti. Batı Trakya Gümülcineli Frangulis, İngilizce ve Rusça dışında çok iyi Türkçe biliyor. Askeri ateşe olarak Ankara’da görev yapmış Frangulis, ordu Genel Müffetişliği’nden Kara Kuvvetleri komutanlığına atandı. Frangulis bir süre için askeri istihbarat dairesi komutanlığı yaptığı için lakabı ‘örümcek general’.