Türkiye Yunanistan atağına kalkıyor

Türkiye Yunanistan atağına kalkıyor
Türkiye Yunanistan atağına kalkıyor

Muhalefetteki YD?nin en güçlü lider adayı Bakoyani, Bağış?ın ilişkileri geliştirmek için destek talebine, ?Ben Venizelos?un yeğeni, Miçotakis?in kızıyım? yanıtını vermiş. FOTOĞRAF: AA

Bağış'ı ağırlayan Papandreu, Erdoğan'ın gündeme getirdiği yüksek düzeyli işbirliği konseyi dahil ilişkilere ivme kazandırma önerilerini olumlu karşıladı. En kısa sürede yapıcı yanıt verilecek

ATİNA - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin ‘yüksek düzeyde işbirliği konseyi kurulması önerisi’ dahil ilişkilerdeki donmuşluk halinin çözülmesi için gittiği Yunanistan’dan memnun ayrıldı. Başbakan Erdoğan’ın yeni Yunan Başbakanı Yorgos Papandreu’ya gönderdiği ve ‘ilişkilere ivme kazandırmayı’ hedefleyen mektubun ele alındığı temasların ardından Atina’nın  ‘aynı yapıcı ve dostane zihniyette’ bir yanıtı Ankara’ya yollayacağı kaydedildi.
Uluslararası Karadeniz Etütleri Merkezi’nde konferans vermek ve Başbakan ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitris Druças ve eski Dışişleri Bakanı ve ana muhalefetteki Yeni Demokrasi’nin lider adayı Dora Bakoyanni ile görüşen Bağış, dün temaslarını değerlendirdi. ‘Papandreu’nun Türkiye’ye ‘yabancı bir kişilik olmadığını’, eski dışişleri bakanı İsmail Cem ile ortaya koydukları diyalog vizyonuna atıf yaparak anımsatan Bağış, “Türk-Yunan ilişkilerinde yeni bir döneme girildi” dedi. Erdoğan’ın Papandreu’ya gönderdiği mektupta, özellikle iki ülke arasındaki sorunların görüşülüp değerlendirilmesi için üst düzey istişari toplantı önerisi olduğunu belirten Bağış, ayrıca Kıbrıs meselesi, azınlıklar konusu, Türkiye’nin AB süreci ve yasadışı göç konularında düşüncelerin de bulunduğunu aktardı. 

‘Sevgili Yorgos’
‘Sevlili Yorgos’ başlığını taşıyan ancak içeriği henüz tam bilinmeyen iki sayfalık mektup Atina’da olumlu karşılanırken, Yunan Başbakanı’nın önümüzdeki günlerde cevap vereceği açıklandı. Cevabın ‘aynı yapıcı ve dostane zihniyette’ olacağı belirtildi. 

AB zirvesi öncesi temkinlilik
Yunan basını gelişmeleri temkinli yorumlarken, Bağış’ın Papandreu ile görüşmesi Türk-Yunan ilişkilerinde 5.5 yıldır aslında donmuş siyasi diyaloğun yeniden başlayacağının habercisi sayıldı. Gazeteler Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların başbakanların yanı sıra bakanlar düzeyinde de ele alınması önerisine dikkat çekerken, Atina’nın ‘ihtiyatlı’ olduğunda birleşti. Kathimerini, ‘Erdoğan tüm konularda kapsamlı diyalog istiyor’ başlığını atarken, ‘Erdoğan’ın Atina ziyareti gündemde’ diyen To Vima aralıktaki AB zirvesi öncesi Ankara’nın ‘diplomatik atakta’ olduğu tespitini yaptı. ‘Türkler zorluyor’ başlığını atan Ethnos Ankara’nın gündemini empoze etmeye çalıştığını savundu. ‘Türkler sırt sıvazlıyor’ diyen Ta Nea ise Erdoğan’ın Atina ziyaritini muhtemel saydı. Elefterotipiya Atina’nın ilişkilerde iyileşmesini arzuladığını, mektuba olumlu baktığını yazdı. (Radikal)