Türkiye'den Kıbrıs'ta çözüm için ikinci referandum çağrısı

Türkiye'den Kıbrıs'ta çözüm için ikinci referandum çağrısı
Türkiye'den Kıbrıs'ta çözüm için ikinci referandum çağrısı

Gül, Talat?ı Çankaya Köşkü?nde karşılarken müzakerelerin çözüme ulaşması dileğini yineledi. FOTOĞRAF: Aa

Kıbrıs'ta müzakereleri Talat'la değerlendiren Gül, 'Yıl sonunda çözümü referanduma götürme' çağrısı yaptı. Temenni 'Türkiye, Yunanistan ve tüm adanın AB içinde işbirliği alanı oluşturması'

ANKARA - Türkiye ve KKTC, 3 Eylül 2008’den beri Kıbrıs’ta sürdürülen müzakerelerin biran önce sonuçlanması ve çıkacak çözüm çerçevesinin referanduma sunulması çağrısı yaptı. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rumlarla müzakerelere dair durum değerlendirmesi için dün Ankara’ya gelirken, referandam çağrısını dünyaya duyuran Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, nihai hedefin kalıcı barış ile Türkiye, Yunanistan ve bütün adanın AB içinde ayrı bir işbirliği alanı oluşturması olduğunu söyledi. Dünkü temaslarının ardından Gül ve Talat görüşmelerde gelinen noktayı ortak basın toplantısı ile aktardı. Sürecin 2004’deki referandumu Rumların reddetmesi yüzünden tıkandığını ve 2008’de müzakerelerin yeniden başladığını anımsatan Cumhurbaşkanı “Kanaatimiz liderlerin bir neticeye varmaları, kapsamlı çözümün ortaya çıkmasıdır” diye konuştu.

‘Garantörlük önemli’
Türkiye’nin müzakereleri yerleşik parametreler üzerine oturtulmasını desteklediğini vurgulayan  Gül, bunları da ‘iki kesimlilik ve eşit yetki paylaşımı esası üzerine oluşacak yeni bir ortaklık’ olarak saydı. Türkiye’nin garanti anlaşmalarının devamına önem verdiğini de anımsatan Cumhurbaşkanı, “Nihai hedefimiz, adada kapsamlı çözüm çerçevesinde kalıcı barış ve neticede Türkiye, Yunanistan, bütün Ada, hep beraber AB içinde ayrı bir iş birliği alanı oluşturulması. Bunun için görüşmelerin hızla neticelendirilip, sene sonunda referandumla halk oyuna sunulmasını istiyoruz” diye konuştu.

Talat: Rumlar engel çıkarmazsa
Talat ise hedeflerinin yıl sonuna dek çözüm olduğunu belirterek şöyle dedi: “Sonuçta anlaşma için Rum tarafının da bizimle işbirliği yapması lazım. Eğer işbirliği yapmaz ve AB’yi de kullanarak bizi ve Türkiye’yi baskı altına almak gibi ham hayaller peşinde koşar ve süreci geciktirirse bunun sorumlusu biz olmayacağız. Biz, samimiyetle ve yapıcılıkla yıl sonuna dek sorunun çözülebileceğine inanıyoruz. Zor konular, takıldığımız yerler var, ancak ilerleme kaydettiğimizi düşünüyorum.” Müzakerelerde 6 temel başlıktan 3’ünün altında büyük emek ürünü 30 ortak kağıt hazırlandığını aktaran Talat, farklılıkları da azaltmanın mümkün olduğuna vurgu yaptı.
 Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ise dün bir kliniği ziyaretinde, adada sorunların çözümü durumunda Kıbrıs’ın garantilere ihtiyacı olmayacağı görüşünü dile getirirken, müzakerelerde Türkiye’nin belirlediği hiçbir ’kırmızı çizgiyi’ görüşmediğini ve kabul etmediğini söyledi. (Radikal, aa)