'Türkiye'nin Batı'ya sırtını çevirdiğini düşünmek yanlış'

'Türkiye'nin Batı'ya sırtını çevirdiğini düşünmek yanlış'
'Türkiye'nin Batı'ya sırtını çevirdiğini düşünmek yanlış'

Gordon, Türkiye?yle ilişkilere büyük önem atfetti.

WASHINGTON - Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ay başındaki Amerika ziyaretinde İsrail ve İran’la ilgili mesajları yüzünden kimi çevreler ‘Türkiye Batı’ya sırt çeviriyor’ iddialarını ortaya atarken, Washington’da bu görüşü paylaşmayanlar eksik değil. ABD Dışişleri’nin Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu yetkilisi Philip Gordon, ‘Türkiye’nin on yıllardır NATO, ABD ve Avrupa ile sürdürdüğü işbirliğine sırtını çevirdiğini düşünmenin yanlış bir izlenim olacağını’ söyledi.
Gordon, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Avrupa Alt Komitesi’nde ‘Lizbon Anlaşması: ABD ve AB’nin Gelecekteki İlişkilerine Yansımaları’ başlıklı oturumda soruları yanıtladı. Kongre’deki Türk Dostluk Grubu’nun eşbaşkanı, Demokrat vekil Robert Wexler, ‘Türkiye’nin Doğu’ya yönelerek, Batı’yla ilişkilerini en aza indirdiğine’ dair makaleleri hatırlatıp, “Şurası çok açık; Türkiye bölgesel bir politika yürütüyor. Beş yıl önce biri çıkıp Türkiye’nin Ermenistan ile yakınlaşma süreci yürüteceğini ya da Kürt nüfusa dair demokratikleşme sürecini hayata geçireceğini öne sürse aramızdan çok az sayıda kişi inanırdı. Bence, Türkiye’nin, komşularıyla eşit ilişki kurmasının ABD’ye ve Batı’ya yararları, zararından daha ağır basıyor” dedi. 

‘Türkiye ile büyük bir gündemimiz var’
Wexler ardından Gordon’a, görüşlerini sordu. Gordon da Türkiye’nin bölgesinde daha aktif bir rol oynadığını teslim ederken, bazı konularda görüş ayrılıkları olsa dahi bunun Türkiye’nin ‘NATO, ABD ve Avrupa ile on yıllardır sürdürdüğü işbirliğini sırtını çevirdiği anlamına gelmediğini’ belirtti. Beşbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama’nın Beyaz Saray’da birkaç saat süren görüşmesine atıf yaparak “Bu, bir ülkenin ABD’den uzaklaştığının işareti değil” diyen Gordon ekledi: “Türkiye’nin, bölgesel ve küresel çapta bir dizi büyük ve önemli konudaki işbirliğinde yakın ortağımız olmayı sürdürdüğü de bir gerçek.” Türkiye’nin Afganistan’a katkılarının yanı sıra enerji, Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesi gibi pek çok konuda birlikte çalışıldığını anımsatadrak “Türkiye ile büyük bir gündemimiz var” diyen Gordon, ABD için, ‘ortaklık’ rolünü sürdürecek biçimde Türkiye ile ilişkilerin devamının çok büyük önem arz ettiğini ekledi. (aa)