'Türkiye'siz İsrail'in işi zor olur'

Babacan, Gazze nedeniyle İsrail'e fazla sert çıkıldığı eleştirilerine 'İsrail ile ilişkiler stratejik. Türkiye'nin desteği olmadan İsrail'in bölgedeki varlığı da çok kolay olmaz' yanıtını verdi. Erdoğan bugün Peres'le aynı panelde konuşacak

DAVOS - Dün Davos’ta başlayan Dünya Ekonomik Forumu’na katılan Başbakan Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ali Babacan dış politika ile ilgili önemli mesajlar verdi. Türkiye’nin İsrail operasyonunu eleştirmesine bazı kesimlerin tepki göstermesi, Yahudi lobisinin rahatsız olup kaygılı mektuplar yollamasıyla ilgili “Türkiye-İsrail ilişkileri stratejik ilişkiler. Türkiye’nin desteği olmadan İsrail’in bölgedeki varlığı da çok kolay olmayacaktır” diyen Babacan, bu nedenle Gazze’de çatışmalar sürerken İsrail ile temasların çeşitli seviyelerde sürdüğünü söyledi. Babacan, şu yorumu yaptı: “Belki genel oyun planı içinde, Ortadoğu’da bir oyun planı vardı. Olan bitene bazıları ses çıkarmadıysa sebebini aramalı. Bazıları neden sessiz kaldı? Belki bu planı bozacak şekilde Türkiye’nin yüksek sesle olan bitene dur demesi bazılarının işine gelmemiş olabilir. Ama uzun vadede Türkiye itibar kazanarak çıkmıştır.”

‘Aynı şeyi yine söyleriz’
Dışişleri Bakanı, “İsrail’e aynı olaylar tekrarlansın aynısını yine söyleriz. Pozisyonumuzda en ufak değişiklik yok. Önemli olan, hatası olan hatasını kabul etmek zorunda” çıkışını yaptı. Yahudi lobilerinin olası kırgınlığı ve 1915 olaylarıyla ilgili desteklerine etkisine dair soruya, Babacan, “Bu lobinin ABD Kongresi ve yönetimine etkisi tartışılmaz. Ama son yıllarda Yahudi kuruluşları arasında farklı görüşler oluştu, bazıları ‘soykırım’ olduğunu söyledi. Dolayısıyla Yahudi kuruluşları da eskisi gibi destekleyici tutum almıyor zaten” karşılığını verip ekledi: “Türkiye’nin tarihten korkacak bir şeyi yok. Ermenistan ile temaslar sürüyor.” Babacan, Ortadoğu’da arabuluculuk rolünün kaybedildiği iddiasına da, ‘Türkiye’nin tüm taraflarca güvenilir ülke olduğu, ilkile davrandığı için arabulucu olduğu’ yanıtını verdi.
Gazze’de ateşkes şartlarına uyulup uyulmadığını rapor edecek sivil gözlemci ekibinde yer alması talebi gelirse Türkiye’nin kabul edebileceğini söyleyen Babacan, askeri güç göndermenin ise ancak ev sahibinin talebiyle olabileceğini, böyle bir şeye ihtimal vermediğini belirtti. ABD’nin Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell’ın önceki gece arayıp Türkiye’ye gelme arzusunu dile getirdiğini, müsait zaman ayarlamaya çalıştıklarını aktaran Babacan, Davos’ta Gazze konulu panele hem Erdoğan hem de İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’ın katılacağını, ama ikilinin planlanmış görüşmesi olmadığını kaydetti. Erdoğan da “Şu anda organize edilmiş görüşme yok. Aynı panelde zaten görüşlerimizi ortaya koyacağız. Düşüncelerimizi kendilerine iletmeye çalışacağız. Biz hiçbir zaman barışa gölge düşürecek adımların yanında olmadık. Bunu çok açık, net ortaya koymamız gerek” dedi. (aa)