Türkiye'ye Rum ve Kürt iğnelemesi

Türkiye'ye Rum ve Kürt iğnelemesi
Türkiye'ye Rum ve Kürt iğnelemesi

Tümüyle abluka altındaki Gazze için Lübnan?dan yola çıkan gemiyi İsrail donanması Aşdod limanına kadar kovaladı. FOTOĞRAF: AFP

Davos krizinin üzerinden bir hafta geçerken, Uluslararası Kriz Grubu Türkiye'nin Batı'dan uzaklaştığı şüphesini yatıştırmak için limanlarını Rumlara açmasını tavsiye etti. Batılı ajanslarla gazeteler de, İsraillilerin PKK'ya karşı operasyonlarından ötürü Türkiye'nin böyle tepki göstermesine şaştığını yazdı

WASHINTON - Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta  İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile kapışmasının üzerinden bir hafta geçse de krizin dumanı sönmedi. Uluslararası Kriz Grubu (ICG) Türkiye’nin Batı’dan uzaklaştığı şüphelerini yatıştırmak için limanlarını Rumlara açmasını tavsiye etti. Batılı ajanslarla gazeteler İsraillilerin rahatsızlığını yansıtırken, Türkiye’nin PKK’ya yönelik operasyonlarını andı. Avrupa Parlamentosu’ndaki bir Rum vekil de Türkiye’nin ‘Kıbrıs, Güneydoğu ile Kuzey Irak’taki Kürt köylerini işgalleri’ iddiasını dile getiren açık mektup yayımladı.
ICG’nin Türkiye temsilcisi Hugh Pope, Jamestown Vakfı’ndaki oturumda, Filistin’e dair tutumun Avrupa’dan yüz çevrildiği anlamına gelmediğini söyleyip “Davos’u, Türkiye’nin Batı’dan kopup kopmadığı sorgulamasına dönüştürmek yanlış” dedi. Ancak Türkiye’nin uzun yıllar güven kazanarak edindiği Ortadoğu’da arabuluculuk rolünün askıya alındığını belirten Pope, Türkiye’nin, AB’ye girmeyle ilgili pozisyonunu açıklığa kavuşturması gerektiğini, Rumlara limanların açılmasında gelişme kaydedilmezse yıl sonunda müzakerelerin kendiliğinden duracağını anlattı. 

‘Ya Kürtlere yaptıkları’
New York Times, Sabrine Tavernise-Ethan Bronner imzalı haberinde, Tel Aviv’e günde dört uçuşun eskisi kadar dolmasa da devam ettiğini ve aralıkta imzalanan savunma anlaşmalarının yırtılmadığını, ama Türkiye-İsrail ilişkilerinin gerildiğini belirtti. İsrail’in Arap müttefikleri Gazze savaşının arkasında dururken Erdoğan’ın her aşamasını kızgın biçimde eleştirdiğini kaydeden gazete, İsrail’deki Erdoğan’ın barış sürecindeki tarafsızlığını kaybettiği ve  müttefik kalınsa da güvenin eskisi gibi güçlü olmadığı hissiyatını aktardı. Üst düzey İsrailli bir yetkili “Tüm köprüleri yaktı. Artık dürüst arabulucu olarak görülmüyor” derken, Türkiye’deki bazı köşe yazarlarının Erdoğan’ın İsrail’e çatarken ülkesindeki Kürtlerin başına gelenleri anmayarak iki yüzlülük yaptığı görüşü aktarıldı.
AP, ‘İsrailliler yine uluslararası öfkeyle karşı karşıya’ başlıklı haberinde, öfke patlamalarının en kayda değerinin Erdoğan’dan geldiğini belirtti. İsrail Dışişleri sözcüsü Yigal Palmor, bunları ‘geçici fenomen’ diye niteleyip, kilit uluslararası ittifakların etkilenmediğini söyledi. Türkiye’nin dost ülke görülmesi ve insan hakları sicilinin parlak olmamasından ötürü İsraillilerin içine en çok Erdoğan’ın sözlerinin oturduğuna dikkat çekildi. Kudüs’teki İbrani Üniversites profesörü Yaakov Bar-Siman-Tov, Rusya’nın Çeçenya, Türkiye’nin PKK ile savaşının daha fazla sivil can kaybına yol açtığını, ama daha az ilgi ve eleştiri çektiğini savundu. Türkiye doğumlu Bar-Siman-Tov, “Başbakanın böyle davranması utanç verici. Kürtlere yaptıklarını anmıyor bile” dedi. 

Rum vekilden suçlamalar
AP’deki Rum vekillerden Marios Matsakis, Erdoğan’a hitaben Simerini gazetesinde açık mektup yayımladı. “İsrail operasyonuna bu kadar kızmaya hakkınız var. Ülkenizin ordusunun geçmişte masum insanlara karşı eylemlerini hatırlamak söz konusu olduğundaysa çok zayıf bir hafızaya sahipsiniz” suçlamasında bulunan Matsakis, Erdoğan’ın Peres’e “Siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz” demesinin ‘Türkiye’nin Kıbrıs, Irak ve Güneydoğu’daki Kürt köylerine işgallerini hatırlattığı’ ifadesini kullandı. Gazeteye göre, Rum vekil Avrupa Komisyonu’nu “Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni  tanıması konusunda sıkıştırıyor.
İsrail’e tepki için diplomatik ilişkileri askıya almış Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ise, Caracas’ta sinagoga saldırılmasının ardından anti-semitiklikle suçlanmasına tepki gösterdi. Anti-semitik olmadığını ve saldırıyı kınadığını belirten Chavez, ancak burjuvazinin saldırıyı başkanın görev süresi üzerindeki kısıtlamaların kalkmasının oylanacağı 15 Şubat’taki referandum öncesi uluslararası skandala dö-nüştürmeye çalıştığını söyledi. Solcu lider, Yahudi cemaatini bu oyuna gelmemeye çağırdı. 

İsrailli elçiye pabuç
Öte yandan aralıkta Irak’ta eski ABD Başkanı George W. Bush’a atılmasıyla protestoların simgesi haline gelen pabuçlardan İsrail’in İsveç Büyükelçisi de nasibini aldı. Stockholm Üniversitesi’ne konferansa giden elçi Benny Dagan’a kantinde iki kişi pabuç ve kitap fırlattı. İkili gözaltına alındı. (Dış Haberler)