Türkiye'yi peşinen konuşmuş

Fransa'da Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin dışişleri bakanı yaptığı solcu Bernard Kouchner, İnsan hakları konusundaki sert tutumu ve Iraklı Kürtlerle dostluğu nedeniyle...

PARİS - Fransa'da Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin dışişleri bakanı yaptığı solcu Bernard Kouchner, İnsan hakları konusundaki sert tutumu ve Iraklı Kürtlerle dostluğu nedeniyle 'ihtiyat' şerhi düşülse de AB üyeliğine desteğiyle Türkiye için iyimser bir seçim olarak görülüyor.
Türkiye'yi iyi bilen Kouchner, eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın eşi Danielle Mitterrand ile 1993'te Kuzey Irak'ta Kürt meclisinin açılışına katılmıştı. Ankara'nın olumlu baktığı Kouchner, gümrük birliği anlaşması imzalanırken Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi sıfatıyla Türkiye'den yana tavır almış ama insan hakları için sözünü sakınmamıştı. Sarkozy ile ne yapacağı merak konusu. Zira AP'deki Yeşil Grup eşbaşkanı Daniel Cohn-Bendit, Kouchner'i Sarkozy'e evet demesini eleştirip, "Türkiye ile müzakerelerin durmasına evet mi diyecek" diye sordu.
'Sarkozy de değişebilir'
Kouchner ise bunu Le Monde aracılığıyla yanıtladı: "Sarkozy, bakanlık teklif ettiğinde Sosyalist Parti'ye oy verdiğimi ve vermeye devam edeceğimi, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda farklı düşündüğümü söyledim. Ama Türkiye'nin üyelik süreci uzun olacak ve Sarkozy'nin görüşünü değiştirebileceğini umuyorum."
Bir doktor olarak ününü Sınır Tanımayan Doktorlar'ı 1971'de kurarak elde eden, eski Sosyalist hükümette sağlık bakanlığı ve 1999-2001 yıllarında BM'nin Kosova temsilciliği yapmış Kouchner'in Bendit'in kaygılandığı gibi 'kariyeriyle poker oynayıp oynamadığını' zaman gösterecek.
67 yaşındaki bakan, solculara diğer hayal kırıklığını Irak işgalini destekleyerek yaşatmıştı. Diktatörleri devirmek için işgali haklı çıkaran 'insani müdahale' tezini geliştiren Kouchner, Paris'i "ABD ile Britanya'yı BM onayı olmadan Irak'ı girmek zorunda bıraktı" diye eleştirmişti. Avignon'lu Yahudi baba ve Protestan annenin oğlu Kouchner, 2004'te Fransızların ABD'den nefret edip faşistleri destekler hale geldiğini savunup "Fransa hasta" demişti. (afp, aa)