'Türkiye'yi test etmeye kalkmayın'

'Türkiye'yi test etmeye kalkmayın'
'Türkiye'yi test etmeye kalkmayın'

Başbakan, ?Azeri çıkarlarını Türkiye?nin çıkarlarından geride tutmayız? diye yineledi. FOTOĞRAF: AP

Azerbaycan'la yaşanan bayrak gerilimi ve Aliyev'in doğalgaz fiyatlarına zam tehdidi Erdoğan'ı kızdırdı. Bakü'ye 'Nifak girişimlerine prim vermeyin' mesajı yollayan Erdoğan şu uyarıyı ekledi: 'Kimse Türkiye'yi test etmeye kalkmasın'

ANKARA - Türkiye’nin Ermenistan’la imzaladığı protokollere ilaveten Bursa’daki Türkiye-Ermenistan maçında Azeri bayrağına getirilen yasağın yarattığı kızgınlıkla Bakü’deki şehitlikte Türkiye bayrağının indirilmesine Başbakan Tayyip Erdoğan sert çıktı. Bayrak krizinin üzerine Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in doğalgaz fiyatını artırma tehdidi tuz biber olurken Erdoğan, “Kimse Türkiye’yi de test etmeye kalkmasın” sözleriyle çıkıştı.
Dün partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan “Biz Azeri bayrağını Türk bayrağı gibi, Azeri topraklarını, Türkiye toprakları gibi aziz ve kutsal bildik, yine öyle biliriz” dedi. Fitne odaklarından bahsedip “Nifak girişimlerine prim vermeyin” diye seslenen Erdoğan, şu mesajları verdi:
‘Sözümün arkasındayım’: Azerbaycan vekilleriyle görüştüm. Bir kere daha ifade ettim; hükümetim ve şahsım, Azerbaycan Meclisi’nde yaptığım konuşmanın arkasındadır. Azeri kardeşlerimizin aleyhine hiçbir adım atmayız.
‘Prim vermeyin’: Türkiye ile Azerbaycan arasına nifak sokmak amacıyla fitne odakları gayret içindeler. Dedikodularla, iftiralarla kamuoyunu yanıltmaya çalıştıklarına şahit oluyoruz. Vatandaşlarım da Azeri kardeşlerimiz de bu nifak girişimlerine prim vermesin. Dedikodulara, iftiralara kulak asmasınlar. Azerbaycan’ın çıkarlarını, Türkiye’nin çıkarlarından geride tutmayız. Azerbaycan’ın üzüntüsünü, Türkiye’nin üzüntüsü biliriz, sevinci sevincimizdir.
‘Test etmeyin’: Kimse Türkiye’nin iyi niyetli duruşunu, samimi çabalarını başka yerlere çekmesin, Türkiye’yi de test etmeye kalkmasın. Fitne fesat odakları çok iyi çalışıyor. Türkiye’den bunu besleyen odaklar da belli. Orayla paslaşarak süreci tahrik ediyorlar.
‘FİFA kararı’: Türkiye-Ermenistan maçı sebebiyle FİFA’nın aldığı bir karar ki, son anda gelen bir karar malum. Bu kararı uygulayan arkadaşlarımız açıklamasını yaptı. Maçı provoke etmeye çalışan odakları da halkımız tanıdı.
‘Siyasi rant’: Bundan sonra Türkiye’de süper ligde asılan Azerbaycan bayrağını ‘İstanbul’da böyle Bursa’da böyle’ diye gösterme gafletine düşecek kadar şecaat arz ederken sirkatini söyleyen zavallılar bunlar. O noktada zaten herhangi bir şey söz konusu değil. Ama hassasiyetin olduğu bir Türkiye-Ermenistan süreciyle alakalı olarak böyle bir şeyi tahrik etmekten başka bir şey olarak değerlendirmek de mümkün değil. Bunu bizzat malum siyasi partinin kongrelerinde adeta (hah şimdi biz siyasi rantı yakaladık) deyip üstüne atlamasının da ne anlama geldiği bellidir.
‘Asıl yaralayan’: Asıl bizi yaralayan Azerbaycan’daki Şehitlik anıtının yanında Türk bayrağı ile Azerbaycan bayrağının kaldırılmasıdır. (Radikal)