Türkler AB, ABD ve NATO'ya karşı soğuk

Amerikan düşünce kuruluşu Marshall Fonu'nun Türkiye dahil 12 Avrupa ülkesiyle ABD'de yaptığı 'Transatlantik Eğilimler 2007' araştırması, Türklerin AB, ABD ve NATO'ya bakışlarının son bir yılda soğuduğunu gösterdi.

BRÜKSEL - Amerikan düşünce kuruluşu Marshall Fonu'nun Türkiye dahil 12 Avrupa ülkesiyle ABD'de yaptığı 'Transatlantik Eğilimler 2007' araştırması, Türklerin AB, ABD ve NATO'ya bakışlarının son bir yılda soğuduğunu gösterdi. 4-23 Haziran arasında 1000 kişiyle yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de AB'ye olumlu bakanların oranı yüzde 45'ten 26'ya ve ABD'ye olumlu bakanların oranı yüzde 20'den 11'e indi. AB üyeliğine destek veren Türklerin oranı da yüzde 54'ten 40'a geriledi.
Geçen yıla göre 7 puan artışla yüzde 54'lük bir kesim dünyadaki AB liderliğine, 5 puan artışla yüzde 74'lük bir kesim de ABD liderliğine karşı çıktı. ABD Başkanı George W. Bush'un dış politikasını 'hiç onaylamayanların' oranı yüzde 83, 'biraz onaylayanların' oranı da yüzde 2. Yani Türkler, Avrupa'da Bush'a en soğuk bakan ulus.
Türklerin NATO'ya desteğinin son bir yılda yüzde 44'ten 35'e gerilemesiyle de Türkiye, Avrupa'da NATO'ya en az desteği ülke oldu. NATO'ya destek İtalya, Fransa ve Almanya'da yüzde 55'i,ABD'de yüzde 60 çıktı.
Avrupalılar AB üyeliği için daha iyimser
Anket, Türkiye'de AB üyeliğine destek azalsa da, Avrupalıların bu konuda Türkler kadar karamsar olmadığını gösterdi. Zira Avrupalıların yüzde 53'ü, 'Türkiye'nin üyeliği olası' dedi. Oran Britanya'da yüzde 73, Hollanda'da yüzde 72, Almanya'da yüzde 62 ve İtalya ile Portekiz'de yüzde 60 çıktı. Avrupalıların yüzde 22'si Türkiye'nin üyeliğini 'iyi', yüzde 31'i 'kötü' diye niteledi. Kötü diyenlerin oranının en yüksek çıktığı ülkeler sırasıyla yüzde 49 ve yüzde 43'le Fransa ile Almanya.