Türkler kimseyi beğenmiyor

ABD'deki Pew Araştırma Merkezi'nin 47 ülkede yaptığı 'Küresel Eğilimler' anketi, Türkiye'nin dünyada ABD'ye en olumsuz bakan ülke olduğunu gösterdi.

WASHINGTON - ABD'deki Pew Araştırma Merkezi'nin 47 ülkede yaptığı 'Küresel Eğilimler' anketi, Türkiye'nin dünyada ABD'ye en olumsuz bakan ülke olduğunu gösterdi. Anket, Türklerin büyük çoğunluğunun da, AB, Rusya, İran, Çin ve İsrail gibi önemli küresel aktörlere dair olumsuz düşündüğünü ortaya koydu.
Bush'a yüzde 89 karşı
Türkiye'den 931 kişinin katıldığı ve nisanla mayıs aylarında gerçekleştirilen ankete göre, Türk halkının sadece yüzde 9'u ABD hakkında olumlu düşünürken, yüzde 83'ü olumsuz düşünüyor. ABD Başkanı George W. Bush'un dış politikasına güvenen Türklerin oranı da yüzde 2'de kaldı. Yüzde 89 Bush'a dair olumsuz görüş belirtti. Halkın yüzde 81'i, 'Demokrasiye dair Amerikan fikirlerine olumsuz bakıyorum' derken, 'Amerikan tarzı iş yapma biçimini olumsuz bulan' Türklerin oranı yüzde 83 çıktı. Türkiye'de Amerikan film ve müziklerini beğenenlerin oranı da yüzde 22'de kaldı. Türkiye'de ABD'ye desteğin 2000'de yüzde 52 olduğuna dikkat çeken Pew başkanı Andrew Kohut, "2006'da oran yüzde 12'ydi. Daha fazla düşeceğini sanmıyorduk ama düştü" dedi.
Ankete göre, Türklerin AB'ye yönelik düşünceleri de olumsuz yönde ilerlemiş. AB'ye olumlu bakanların oranı yüzde 27 çıktı. Bu oran 2004'te yüzde 58'di.
Rusya'dan hazzedilmiyor
Türk halkı Rusya'dan da hazzetmiyor. Zira ankete göre, Türklerin yüzde 64'ü Rusya hakkında olumsuz düşündüğünü söyledi. Rusya lideri Vladimir Putin'in dış politikasına güvenen Türklerin oranı da yüzde 10'da kaldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in dış politikasına güvenen Türklerin oranı da yüzde 10 gibi düşük seviyede kaldı. Yüzde 51 'Merkel'e hiç güvenmiyorum' dedi.
Türkiye'de Çin'e bakış da olumsuz. Yüzde 53 Çin'e dair olumsuz fikirlere sahip. İran'ın Türklerden aldığı destek bir yılda yüzde 25 düştü. İran'a olumlu bakanların oranı yüzde 53'ten 28'e inerken, olumsuzların oranı yüzde 56. 'İsrail-Filistin sorununda hangi tarafa daha çok sempati duyuyorsunuz' sorusuna Türklerin sadece yüzde 4'ü 'İsrail' yanıtı verdi. Yüzde 64 'Filistinliler' dedi. Kaide lideri Usame bin Ladin'i beğenen Türklerin oranı yüzde 5'te kaldı.
ABD ile Rusya sevilmiyor
Anket, dünya çapında da ABD ve Rusya gibi küresel güçlere desteğin azaldığını gösterdi. Örneğin ABD'ye olumlu bakanların oranı Britanya'da yüzde 51, Almanya'da yüzde 30, Fransa'da yüzde 39, İspanya'da yüzde 34, Arjantin'de yüzde 16, Mısır'da yüzde 21 ve Fas'ta yüzde 15 çıktı. Bush'a destek ise Britanya'da yüzde 24, Almanya'da yüzde 19, Fransa'da yüzde 14, İspanya'da yüzde 7, Arjantin'de yüzde 5, Mısır'da yüzde 8 ve Fas'ta yüzde 3 çıktı.
Dünya halkları da Rusya'dan pek hazzetmiyor. Rusya'ya olumlu bakanların oranları da şöyle: Britanya yüzde 47, Almanya yüzde 34, Fransa ve İspanya yüzde 35. Putin'e destek de düşük: Britanya yüzde 37, Almanya yüzde 32, Fransa yüzde 19, İspanya yüzde 7, Arjantin yüzde 5, Fas yüzde 5, Mısır yüzde 18. (Pew, afp, aa)