Türkler sadece kendine sıcak

ABD merkezli German Marshall Fund adlı düşünce kuruluşunun Türkiye dahil 12 Avrupa ülkesiyle ABD'de yaptığı araştırma, Türk halkının son bir yılda hem diğer ülkelere hem AB üyeliğine karşı soğuduğunu gösterdi.


Büyütmek için tıklayınız
BRÜKSEL - ABD merkezli German Marshall Fund adlı düşünce kuruluşunun Türkiye dahil 12 Avrupa ülkesiyle ABD'de yaptığı araştırma, Türk halkının son bir yılda hem diğer ülkelere hem AB üyeliğine karşı soğuduğunu gösterdi. 4-23 Haziran'da 1000 kişiyle yapılan 'Transatlantik Eğilimler 2007' adlı araştırmaya göre, Türklerin sadece AB, ABD ve NATO'ya duyduğu sempati değil İran, Çin ve Rusya'ya sempatisi de azaldı. Daha ilginci, Türkler AB üyeliği konusunda karamsarlaşırken, Avrupalılar Türkiye'nin bir gün AB'ye gireceğine daha çok inanıyor.
100 ölçekli termometre üzerinden yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de AB'ye yönelik sempati bir yılda 19 derece soğuyup yüzde 45'ten 26'ya indi. Türklerin ABD'ye sempatisi 9 derece soğumayla yüzde 20'den 11'e indi. Halkın AB üyeliği umutları da azalıyor. Zira AB'ye destek 2006'da yüzde 54'ken, 2007'de yüzde 40'a geriledi.

Büyütmek için tıklayınız

Türklerin, ABD'ye soğukluğunun baş nedeni yüzde 32'yle Başkan Bush. Ardından yüzde 30'la ABD'nin Irak politikası geliyor. Türkler Avrupa'da Bush'a en soğuk bakan ulus da çıktı. Bush'un dış politikasını 'hiç onaylamayanların' oranı yüzde 83, 'biraz onaylayanların' oranı da yüzde 3. Türkler, dünya sorunlarında en fazla ABD ve AB liderliğini eleştiriyor. ABD liderliğini istemeyenlerin oranı bu yıl beş puan artıp yüzde 74 oldu. AB liderliği stemeyenlerin oranı da yedi puan artışla yüzde 54'e çıktı.
En çok Filistin seviliyor
En çok Filistinlileri, en az İsraillileri seven Türklerin, İran'a sempatisi 13 derece azalıp 43'ten 30 dereceye indi. Türkiye, sırasıyla 28 ve 21 dereceyle Çin ile Rusya'ya en soğuk duygular besleyen ülke.
Avrupalıların yüzde 56'sı ise 'Türkiye'nin AB üyeliği olası' fikrinde. Bu oran Türkiye karşıtlığının tavan yaptığı Hollanda'da yüzde 72, Britanya'da yüzde 73, Almanya'da yüzde 62 ve İtalya ile Portekiz'de yüzde 60. Avrupalıların yüzde 42'si 'Türkiye'nin üyeliğine ne iyi ne kötü', yüzde 22'si 'iyi', yüzde 31'i de 'kötü' yorumu yaptı. Kötü diyenlerin oranının en yüksek çıktığı ülkeler sırasıyla yüzde 49 ve yüzde 43'le Fransa ile Almanya.
Araştırma, Türklerin içe döndüğü yorumu yaparken, artan ABD karşıtlığını 'PKK sorunu ile Irak savaşı'na bağladı. AB'den soğuma eğiliminin nedeniyse müzakerelerinin zorluğu ile Fransa'da Nicolas Sarkozy ve Almanya'da Angela Merkel gibi Türkiye karşıtı liderler. (Dış Haberler)