Türkler yine kötü!

Kitaba eklemeler yapılacak
Tarih kitaplarındaki 'kötü Türk' imajını hafifletmeye çalışan Yunan hükümeti, milliyetçiler ve kiliseden olduğu kadar aydınlardan da tepki gelince geri adım attı. Yunan Eğitim Bakanı Yiannaku, kitabın incelenip yeni eklemeler yapılacağını söyledi.
'Biz de canavarlık yaptık'
Milli Eğitim Konseyi Başkanı Prof. Veremis ise "Türklerin hep canavar gibi gösterilmesinin nedenini anlayamıyorum. Canavarlar birbirini öldürür. Osmanlı 400 yıl yaşadı" dedi. Veremis, kendilerinin de tarihte bazı canavarca işler yaptıklarına dikkat çekti.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunan hükümeti, ilkokul 6. sınıflar için hazırlanan tarih kitaplarında, Osmanlı dönemi, 1821'de başlayan bağımsızlık mücadelesi, 1922'deki kurtuluş savaşı ile 1974 Kıbrıs olayları hakkında 'kötü Türk' imajını hafifleten girişiminden tepkiler üzerine vazgeçmek zorunda kaldı. Hükümetin girişimine kiliseden aydınlara uzanan cepheden gelen tepkiler geçen hafta başkent Atina'daki öğrenci olayları sırasında 50 kişilik bir grup gencin kitap yakmasına varmıştı. Ortaçağ manzaralarını aratmayan bu görüntüler üzerine dün Yunan Eğitim Bakanı Marieatta Yiannaku, kitabın uzmanlarca tekrar incelenip düzeltme ve eklemeler yapılacağını açıkladı. Kitabın ders yılı sonunda tamamen kaldırılarak başka bir kitap yazılma ihtimali yüksek.
Milliyetçiler, din adamları, bazı siyasilerle öğretmenlerin tepki verdiği, hatta besteci Mikis Teodorakis gibi aydınların bile karşı çıktığı tarih kitabı büyük çalkantı yarattı. Sayıları çok az olan aydınlar 'Tarih kitabı mukaddes kitap değildir' diyerek çocukların Türkiye ve Türklerle ilgili her şeyin kötü olduğu iddialarıyla beyinlerinin yıkanmaması gerektiğini vurguladı. Milli Eğitim Konseyi Başkanı Prof. Tanos Veremis, "Türklerin her zaman kötü ve canavar gösterilmesinin nedenini anlayamıyorum. Tüm Türkler canavarsa canavarlar birbirini öldürür. Osmanlı 400 yıl yaşadı" dedi. Veremis, Yunanlıların da bağımsızlık savaşında Tripoli şehrine girdiğinde taş üstünde taş bırakmadığını belirtip, "Canavarlar her yerde var. Biz yaptıklarımızı unutuyor muyuz. Küçük Asya'da yaptığımız aşırılıkları niye anlatmıyoruz?" diye sordu.
Ne var ki, kilise, 'din adamlarının Osmanlı'dan bağımsızlık savaşındaki rolüyle ilgili mitlere son verdiği', milliyetçiler de 'Küçük Asya Felaketi' dedikleri 1922 Kurtuluş savaşı ile ilgili ifadeler yüzünden çileden çıktı. Rum Kesimi ise 1974 olaylarıyla ilgili yazılanlara tepki göstererek tarih kitabını toplatıp Yunanistan'a iade etti. Tarih kitabına tepkilerin nedenleriyse şöyle ortaya konuluyor:

    1- Yunan bağımsızlık mücadelesindeki kahramanların tümüne yer verilmedi.

    2 - Türklere karşı savaşan din adamlarına atıf yok.

    3 - Yunanlıların Türklere karşı kazandıkları zaferler görmezlikten gelindi.

    4 - Yunanlıların toplu katledilmesine dair tanıklar yok. Yunanlıların İzmir'de yaşadıklarına değinilmiyor.

    5 - Kıbrıs'ın ikiye bölünmesinden bahsediliyor. Türkiye'nin Kıbrıs'ı 'işgal ettiği' yazılmıyor.