Türkleri 15 yıl sonra görün

Avrupa hükümetleri Lüksemburg pazarlığından sonra, sadece Avusturyalıların değil, çoğu Avrupa halkının Türkiye'nin üyeliğini reddettiğini göz ardı edemez.
Haber: Simon Thönen / Arşivi

Avrupa hükümetleri Lüksemburg pazarlığından sonra, sadece Avusturyalıların değil, çoğu Avrupa halkının Türkiye'nin üyeliğini reddettiğini göz ardı edemez. Seçimler sırada beklediği sürece, ki bu Avrupa'da bir yerlerde hep oluyor, zorlu müzakereler blokaj tehdidi altında. Müzakerelerin sonunda Avrupai bir referandum zarif bir çıkar yol olurdu:
AB halkı, 15 yıl içinde şu andaki korkularına ve entrikalara boyun eğmek yerine, gerçekler ışığında kararını verebilir. Gerçi bir Avrupa referandumu, Türk hükümetinin hoşuna gitmezdi. Onlar kendi önlerine konulan engellerin Doğu Avrupa ülkelerininkinden hep daha büyük olduğu suçlamasında bulunurlardı. Bu doğru. Yalnız, en azından Fransızlar referanduma gidecek.
Türkiye, kendi hesabına AB üyeliğinin bir hak olduğu düşüncesinden kurtulmalı. Sonuçta üyelik için gerekli reformlar onların da yararına. Türkiye bunu başarabilirse, 15 yıl içinde bugünkünden çok daha cazip bir aday olacak. (İsviçre gazetesi, 4 Ekim 2005)