Türkleri kötülemeyen kitap tarih olacak

Yunanistan'da 'kötü Türk' imajını hafiflettiği için büyük gürültü kopartılan ve Eğitim Bakanı Marietta Yianaku'yu hem bakanlık hem de miletvekilliği koltuklarından eden ilkokul 6. sınıf tarih kitabı, tarihin tozlu raflarına kaldırılacak.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan'da 'kötü Türk' imajını hafiflettiği için büyük gürültü kopartılan ve Eğitim Bakanı Marietta Yianaku'yu hem bakanlık hem de miletvekilliği koltuklarından eden ilkokul 6. sınıf tarih kitabı, tarihin tozlu raflarına kaldırılacak. Basına göre, yeni eğitim bakanı Evripidis Stilianidis'in söz konusu kitabın yerine okullara eskisinin dağıtılmasını emretmesi gün meselesi.
Geçen yıl kilise ve aşırı milliyetçilerin tepkisini çeken tarih kitabı, incelemeye alınıp 80 noktası değiştirilmişti. Yeni ders yılının, 16 Eylül'deki erken seçimle aynı tarihte başlaması nedeniyle, Başbakan Kostas Karamanlis muhalefete koz verilmesin diye basıma gönderilen kitabı devlet matbaalarında bekletti. Ardından, Atina Pedagoji Ensitüsü'nün kitapta yapılan değişikliklerden memnun kalmadığı sızdırıldı. Karamanlis seçim öncesi aşırı milliyetçi LAOS partisine oy kaptırmamak amacıyla, kitapta kendisinin de kabul etmediği bölümler olduğunu söyledi. Kitap için tek başına mücadele veren Yiannaku, uzun yıllar sonra ilk kez vekil seçilemediği gibi yeni kabinenin dışında kaldı. Kitapta Osmanlı, Kurtuluş Savaşı, 1974 Kıbrıs olayları Türkler karalanmadan aktarılıyordu.