Türkleri kötülemeyen tarih kitabı değiştirildi

Yunanistan'da 'kötü Türk' imajını hafiflettiği için kilise, siyasiler ve Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tepkisini çeken ilkokul 6. sınıf tarih kitabı büyük revizyona uğradı. Osmanlı dönemi, 1821'de başlayan bağımsızlık mücadelesi...
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan'da 'kötü Türk' imajını hafiflettiği için kilise, siyasiler ve Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tepkisini çeken ilkokul 6. sınıf tarih kitabı büyük revizyona uğradı. Osmanlı dönemi, 1821'de başlayan bağımsızlık mücadelesi, 1922'deki kurtuluş savaşı ile 1974 Kıbrıs olaylarına dair ifadeler yüzünden kopan büyük gürültü karşısında, Eğitim Bakanı Marieta Yiannaku'nun emriyle kitapta 80'den fazla değişiklik yapıldı. Kitabın yazarları Rum Yönetimi, Atina Pedagoji Enstitüsü ve Atina Akademisi'nin belirlediği noktalarda değişikliklere gitti.
Tarih kitabı, Yunan bağımsızlık mücadelesinin kahramanlarının tümüne yer vermediği, Türklere karşı savaşan din adamlarına atıf yapmadığı, Yunanlıların kazandığı 'zaferlere' yeterince değinmediği, 1922'deki İzmir olaylarını hafiflettiği' ve 'Türkiye'nin Kıbrıs'ı işgal ettiğini' yazmadığı için kilise ve aydınlar tarafından yaylım ateşine tutulmuştu. Rum Yönetimi'nin toplatıp Yunanistan'a iade ettiği kitap, Atina'daki milli bayram sırasında bir grup aşırı milliyetçi tarafından ateşe verilmişti. Yeni ders yılı için baskıya yollanan kitapta ise şu unsurlar var:

  • '1922'de Yunanlılar İzmir Limanı'nda izdiham oluşturdu' yerine 'Yunanlılar dramatik koşullarda evlerini terk etmek zorunda kaldı ve limanda bekleyen gemilerde kurtuluş aradı' ifadeleri kullanıldı.
  • 'Kemal Atütürk Türklerin kurtuluş mücadelesinin lideriydi' yerine 'Kemal Atatürk, Türklerin milli mücadelesinin lideriydi' denildi.
  • 'Kıbrıs meselesi' ifadesi 'Kıbrıs sorunu' diye değişti. İki farklı renkle gösterilen Kıbrıs haritası tek renk yapıldı ve KKTC ile sınır ince bir yeşil çizgiyle çizildi.
    Dido Sotiriu'nun kitabı da okutulacak
    Yunanistan Eğitim Bakanı Yiannaku, tepkiler sürerse kitabın gelecek yıl yeniden yazılacağını ekledi. Değiştirilmiş tarih kitabı ile birlikte okullara Aydınlı yazar Dido Sotiriu'nun (1909-2005) 'Benden Selam Söyle Anadolu'ya' romanının da dağıtılması kararlaştırıldı.