Türkmen lider suikasta uğradı

BAĞDAT - Irak’ta önde gelen Türkmen liderlerinden biri suikaste uğrarken Türk Dışişleri saldırıyı şiddetle kınadı. Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) yönetim kurulu üyesi ve Musul il başkanı Yavuz Ahmed Efendioğlu önceki akşam evine gelen silahlı kişilerce öldürüldü. Türkmen milletvekili Safaeddin Ergeç, Musul’daki saldırıyı “Saldırganlar Türkmen yetkilinin evinin kapısını çaldı. Kapıya açan oğluna babasıyla görüşmek istediklerini söylediler. Kapıya gelince ona ateş ettiler” diye anlattı.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Efendioğlu’nun ailesi ve ITC yetkililerini telefonla arayıp taziyelerini iletirken, bakanlık da ‘Bu menfur terör saldırısını kuvvetle kınamaktayız’ açıklaması yaptı. Merhumun ailesi, ITC, Musul ve tüm Irak halkına başsağlığı dileyen Dışişleri, ‘Irak’ta hassas bir dönemden geçilirken yapılan hain saldırının faillerinin bir an önce belirlenerek, adalete teslimini’ istedi. Açıklamada, “Türkiye’nin bu kritik süreçte Irak halkına destek olmak için tüm imkanlarını seferber etmeyi sürdürecek” denildi.
ITC Türkiye Temsilcisi Sadun Köprülü de “Tüm baskılara rağmen mücadelesine devam eden, yaklaşan seçimlerde halkı için yoğun çalışmalarda bulunan Efendioğlu şer güçlerinin hedefi oldu” dedi. 1920’den sonra sayısız katliam yaşayan Türkmenlerin 2003’deki işgal sonrası Kerkük, Telafer, Amirli, Yengice ve Tuzhurmatu gibi yerleşim merkezlerinde saldırılara maruz kaldığını hatırlatan Köprülü, Irak’ın birliği ve üniter yapısının korunmasına yönelik çalışmalarıyla tanınan Efendioğlu’nun iki ay önce bir süreliğine tutuklandığını hatırlattı. (aa, afp)